Rezultate te kerkimit per termin: +Shkence +Toke

Meta: total 25 / total_found 25 / time 0.026 / keyword[0] shkence / docs[0] 410 / hits[0] 458 / keyword[1] toke / docs[1] 8928 / hits[1] 11995 /
Umberto Eco, paradokset e famës
  • 2016-03-09

Umberto Eco, paradokset e famës

ÇAPAJEV GJOKUTAJ Autor i bestseller-it "Emri i Trëndafilit". Ky është atributi i parë që mediat prestigjioze botërore i rezervuan Eco-s në shkrimet e pasvdekjes. Vetë Eco thoshte: Jam filozof, romanet i shkruaj gjatë fundjavës. Madje, për "Emrin e Trëndafilit" shtonte se e shkroi gjysm

Sot qe Papa eshte midis nesh kujtojme Nene Terezen8230
  • 2014-09-21

Sot qe Papa eshte midis nesh kujtojme Nene Terezen8230

e Diele 21 Shtator 20141219 pm VISAR ZHITIbrbr      Nese Nene Tereza do te ishte ende ne kete jete dhe jo ne qiell Ajo sot do te gjendej ketu ne Tirane do te vinte nga kudo patjeter qe te dilte ne aeroport per te pritur Papa Franceskun ashtu sic kishte bere 21 vite m

No Pic available
  • 2012-11-12

SAZET DHE SAZEOLOGJIA

12-11-2012 / Nga Prof Aleksander Peçi – Mjeshter i madh Duke menduar keto dite qe me kerkese te historianit Kastriot Bezati te shkruaj per Sazet e Permetit, me shkoi nder mend qe te hedh per here te pare ne mjedisin intelektual, popullor e te Medias termin e ri SAZEOLOGJIA. Termi SAZEOL

Shqiptaret festojne Krishtlindjet Papa uron ne shqip
  • 2011-12-26

Shqiptaret festojne Krishtlindjet Papa uron ne shqip

Ashtu sic u ka hije shqiptareve bashkejetues mes tri besimeve fetare festa e shenjte e Krishtlindjes i ka mbledhur besimtaret e krishtere shqiptare katolike e ortodokse neper katedralet dhe kishat e mbare vendit Besimtaret e krishtere festuan ne mesnate lindjen e Jezu Krishtit. Sic esht

Nje vit nga pranvera arabe - pritshmeri dhe rezultate
  • 2011-12-24

Nje vit nga pranvera arabe - pritshmeri dhe rezultate

Gamal Mubaraku Saif Al-Islam Al-Gaddafi dhe Ahmed Salehu para 12 muajsh kishin shanse te mira per nje karriere te suksessheme. Si femije te diktatoreve ata kishin shume gjasa te trashegonin pushtetin. Ky ishte edhe qellimi i presidentit te Egjiptit Hosni Mubarak atij te Libise Muammar Al-Gaddafi

No Pic available
  • 2011-06-20

UBT kerkon 112 pedagoge, per 76 lende

Universiteti Bujqesor i Tiranes ka shpallur 112 vende te lira pune, miratuar me Vendim Nr. 8, date 27.05.2011 te Keshillit te Administrimit per personel akademik me kohe te pjesshme. UBT ka bere me dije se keto vende pune jane te hapura per 76 module. Gjithashtu, jane shpallur edhe datat e konkursev

Obama thekson rolin drejtues te perendimit ne politiken boterore
  • 2011-05-26

Obama thekson rolin drejtues te perendimit ne politiken boterore

Gjate vizites se tij ne Britanine e Madhe Presidenti i SHBA-se Barack Obama mbrojti rolin udheheqes global te perendimit ne politiken boterore. Zhvillimi i vendeve ne ekspansion ekonomik si Kina India dhe Brazili nuk eshtei lidhur domosdoshmerisht me renien e fuqive te vjetra boterore si SHBA dhe E