Rezultate te kerkimit per termin: +Shkencetaret

Total: 976
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:44.788Z

Shkencetaret kapinatomin e antimateries

TIRANE- Nje ekip nderkombetar i shkencetareve pretendojne se kane kapur per here te pare atomin e pare te antimateries. Shkencetaret ne Organziaten Evropiane per Kerkime Berthamore CERN thane se ia kane dale te krijojne nje atom te anti-hidrogjenit dhe pastaj e kane bllokuar ne kohe te mjaftueshme p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:41.490Z

Rusi shkencetaret do qendrojne ne burg

Do te qendrojne ne burg deri ne janar shkencetaret e arrestuar ne mars nen akuzen e spiunazhit ne favor te Kines. Dy docentet punonjes ne Universitetin e Shen Pieterburgut dhe te specializuar ne dinamiken e gazrave u ndaluan sapo ishin kthyer nga nje vizite ne Kine. Agjencia ruse e sher

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:55.181Z

Virusi Zika ja shpresa qe kane shkencetaret

Transmetuar me 29062016 - 1633 Shkencetaret kane eksperimentuar nje doze te vaksines kunder virusit Zika ne minj dhe perdorimi i saj ka rezultuar i suksesshembr br Pas eksperimentit tek minjte shkencetaret shprehen optimiste per gjetjen e nje vaksine e ci

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:42.950Z

Shkencetaret e NASA-s

Gjurme te gjate dhe te holle, te quajtur kanale ne Mars mund te mos jene bere me ane te ujit por nga blloqet e dioksidit te karbonit te ngrire . Hulumtuesit i kane krahasuar kanale te tilla shufra akulli, ndersa imazhet jane zbuluar nga NASA.  Kanalet jane te nje gjatesie te ndryshme ndersa arr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:52.904Z

Shkencetaret perpiqen te zbulojne me teper per perhapjen e kancereve

Nje nga pyetjet me te shpeshta qe pacientet me kancer u bejne mjekeve eshte a do te jete e izoluar semundja e tyre apo do te perhapet me tej  Nje studim i koheve te fundit i kryer nga shkencetare amerikane dhe kineze mund te ndihmoje qe shkencetaret te marrin pergjigje. Duke ekzaminuar materiale

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:43.704Z

Shkencetaret Ndryshimi i ores demton shendetin

TIRANE- Nga neser hyn ne fuqi ora dimerore ku kemi kthim me 60 minuta pas te akrepave te ores. Shkencetaret thone se kane vertetuar qe me kthimin e ores pas ne stinen e dimrit demtohet shendeti shperdorohen me teper energji dhe rritet sasia e ndotjes se mjedisit. Fundi i nje praktike te tille ne hem

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:15.580Z

Shkencetaret kane krijuar nje vaksine te re Vret dhe kancerin

Transmetuar me 29092016 - 0618 Nje vaksine e re gjenetike per te cilen shkencetaret thone se mund te zhvillohet brenda nje jave mund te pershtatet per mbrojte nga nje numer semundjesh duke perfshire Ziken dhe kancerinbr br Mushkonj

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama