Rezultate te kerkimit per termin: +Shkodra

Meta: total 1000 / total_found 8623 / time 0.004 / keyword[0] shkodra / docs[0] 8623 / hits[0] 11782 /
Rrëfimi i  Justina Aliaj:  Si udhëheqësit komunitë ngacmonin artistet e bukura
  • 2016-10-20

Rrëfimi i Justina Aliaj: Si udhëheqësit komunitë ngacmonin artistet e bukura

Justina Aliaj këngëtarja shkodrane, një prej zërave më të fuqishëm që rrëmbeu shumë shpejt zemrat e shqiptarëve, e ndodhur në Shkodër për pak ditë, tregon se si nisi karrierën e saj në art si këngëtare, por edhe si aktore. Justina Aliaj rrëfen momentin që i ndryshoi gjithçka n

Kostumi i Nënë Terezës prej 50 vitesh në Tiranë, si u ruajt sekret
  • 2016-10-20

Kostumi i Nënë Terezës prej 50 vitesh në Tiranë, si u ruajt sekret

Një nga fotografitë më të njohura të rinisë së Shenjtores Terezë është pikërisht ajo, ku ka dalë bashkë me të motrën, me kostume tipike të grave katolike, me jelek e dimitë. Gonxhe Bojaxhi me të motrën, Agen, veshur me kostumin e ekspozuar në Muzeun Historik Kombëtar Pikëris

Nga vajzat, deri tek Asllan Rusi: Jeta e panjohur dhe cili ishte fati i pasardhësve të familjes së Naim Frashërit
  • 2016-10-20

Nga vajzat, deri tek Asllan Rusi: Jeta e panjohur dhe cili ishte fati i pasardhësve të familjes së Naim Frashërit

Nga Kastriot Bezati Naim Frashëri, mësimet e para i mori në Frashër, ndërsa më 1865 vendoset në Janinë ku, më 1869 mbaroi gjimnazin Zosimea dhe, diplomën e kësaj shkolle e ka me thënien: fort mirë, shkruan Mithat Frashëri, Naim Frasheri, Sofie, 1901. U pajis në këtë shkollë me

Studimi për hekurudhën, ringritja e rrjetit kërkon 427 milionë euro
  • 2016-10-19

Studimi për hekurudhën, ringritja e rrjetit kërkon 427 milionë euro

Ringritja e sistemit ekzistues hekurudhor ne Shqipëri kushton pak a shumë sa ndërtimi i autostradës Tiranë Elbasan. Ministria e Transportit ka gati një projekt teknik mbi të cilin përllogaritet kostot për të rivënë në punë sistemin hekurudhor shqiptar. Sipas projektit rehabilitimi d

NOA VZHGIM Paradokse shqiptare ca kane 2-3 makina per shtepi shumica asnje
  • 2016-10-19

NOA VZHGIM Paradokse shqiptare ca kane 2-3 makina per shtepi shumica asnje

Mbi 82 per qind e shqiptareve nuk kane makina Ata me se shumti levizin me kembe dhe autobuse Trenat kane vdekur me kohe tramvajet dhe metrote jane enderr e parealizuar kurrebr br Ne Shqiperi po krijohet nje pakice pasanike e cila duket se po sfidon mundesine e nje shoqerie ku gjerat kryesore te nj

Tri vite me Demir Hyskën, amatorin që u bë aktor i madh
  • 2016-10-18

Tri vite me Demir Hyskën, amatorin që u bë aktor i madh

Nga Miho Gjini Me Demir Hyskën, nuk do te isha njohur në se nuk do të nisnim në të njëjtën kohë të njëjtën rrugë, në po atë skenë teatri…Falë një rrethane krejt të rastit, që jeta e artit e bën të domosdoshme e të përbashkët, me të njëjtat gëzime krijuese të njeriut

No Pic available
  • 2016-10-18

Qyteti kroat ofron mësime të gjuhës shqipe

Një shkollë në Dalmaci të Kroacisë po fut si lëndë mësimore gjuhën shqipe, nismë që pjesërisht synon të mbajë gjallë gjuhën dhe kulturën e një komuniteti të vogël dhe të lashë të migrantëve shqiptarë të hershëm të njohur si Arbanasi. Drejtor i shkollës, Rade Simiceviç i