Rezultate te kerkimit per termin: +Shkrimtart

Meta: total 65 / total_found 65 / time 0.000 / keyword[0] shkrimtart / docs[0] 65 / hits[0] 107 /
No Pic available
  • 2014-09-09

“Homo Balcanicus”, vihet nëvend amaneti i Niko Nikollës

Të tjera rreth shkrimit VIDEO TIRANE - Libri “Homo Balcanicus”, i njërës prej penave më të shquara të humorit, Niko Nikolla, botuar nga “Toena”, u promovua mbrëmë në Tiranë. Dy vajzat e t

KADARE, NOBELI DHE SHQIPTARËT
  • 2012-08-26

KADARE, NOBELI DHE SHQIPTARËT

Nga Gjek Gjonlekaj Alfred Nobeli mbreti i dinamitit siç e quanin n at koh lindi n Stockholm n vitin 1833. Prejardhja e familjes Nobel ishte nga fshati Nobbelov. Pavarsisht se ishte familje e varfr ata u arsimuan n Universitetin m t mir t vendit  Uppsala . Alfred Nobeli n kohn e tij ishte nj ndr nj

No Pic available
  • 2010-09-02

Dritëro Agolli: Shkrimtarët shqiptarë, të fiksuar pas diktaturës

Nga nj sondazh n librarit m t mdha n Tiran, letrsia shqiptare lexohet shum m pak se letrsia e huaj e prkthyer n gjuhn shqipe. Cilat jan sipas jush shkaqet e nj raporti t till? Shkrimtart shqiptar nuk i prekin m plagt e jets, tragjedit dhe kontradiktat e theksuara t shoqris son. Shkrimtart tan kan l

No Pic available
  • 2010-09-02

Flutura Açka: Duhet letërsi konkurruese

Ju jeni shkrimtare dhe botuese. A mund t jetojn shkrimtart shqiptar me letrsi? sht thuajse e pamundur q nj shkrimtar shqiptar t jetoj me veprn e tij. Ndoshta i vetmi shkrimtar shqiptar q mund ta arrij kt sht Ismail Kadare, por nuk besoj se mund ta arrij kt nga botimi i veprs s tij n shqip, por nga

No Pic available
  • 2010-09-01

Kur yjet e Hollivudit nuk janë aq të mirë sa thonë...

Divat e kinemas, sportit dhe t muziks rrok vazhdojn t grumbullojn m shum se kurr popullaritet, duke thn se prpiqen ta shptojn botn. Por duke fshehur pas ksaj t tjera qllime... Angelina Jolie dhe Brad Pitt thon se parat q marrin nga shrbimet e ndryshme fotografike i prdorin pr kampet e refugjatve n

No Pic available
  • 2010-08-30

Jonathan Franzen: më i madhi shkrimtar amerikan

Admiruesit e veprs s tij, q sht nj kronik e familjes amerikane, kan pritur 9 vjet rresht pr romanin e radhs pas suksesit t t famshmit “The corrections”. Por t gjitha shenjat flasin se pritja ia ka vlejtur… Jan t pakt ata autor t aft t shkruajn nj roman t madh amerikan n shekullin

No Pic available
  • 2010-08-21

Ernesto Sabato, 99 vjeç.

Guri Filozofal TUNELI, nj roman i madh amerikolatinas i shek XX I madhi i letrave hispanoamerikane dhe nj nga autort m t famshm t bots, Ernesto Sabato, mbushi 99 vje; vazhdon t jetoj n shtpin e tij t prjetshme n Santos Lugares pran Buenos Aires, nuk rresht s thni se n dejet e tij rrjedh gjak shqipt