Rezultate te kerkimit per termin: +Shkrimtarve

Meta: total 81 / total_found 81 / time 0.000 / keyword[0] shkrimtarve / docs[0] 81 / hits[0] 120 /
Rrëfimi i Alida Hiskut Netët e tmerrshme kur këndoja në birucat e Brakës (Pjesa II)
  • 2015-10-29

Rrëfimi i Alida Hiskut Netët e tmerrshme kur këndoja në birucat e Brakës (Pjesa II)

Fati i Alida Hiskut ka përshkruar një trajektore të çuditshme dhe është koleksionuar në memorien e shqiptarëve në tre dimensionet e veta: E shfrytëzuar nga propaganda, e adhuruar nga publiku, e kryqëzuar nga policia sekrete. Alida HiskuAjo që ka ndodhur me artisten e famshme, u ngjan at

Kumbaro :TILF 2015 nxit librin si kulturë dhe integron letrat shqipe në arenën ndërkombëtare
  • 2015-10-29

Kumbaro :TILF 2015 nxit librin si kulturë dhe integron letrat shqipe në arenën ndërkombëtare

Tiranë, 28 Tetor /ATSH-Megi Zonja/.- Festivali Ndërkombëtar i Letërsisë "Deti iBardhë II" (TILF 2015) që organizohet në Tiranë në datat 29-31 Tetor, sjell pranë lexuesve shqiptarë, shkrimtarë nga Austria, Gjermania, Italia, Kosova, Kroacia, Mali i Zi, Maqedonia, Serbia, Shqipëria dhe Z

No Pic available
  • 2015-08-24

Muharrem Bajraktari, njeriu që mbeti legjendë, në luftë kundër fashizmit dhe komunizmit

Në përkujtim të 69-vjetorit të betejës historike të nacionalistëve të Lumës, Hasit dhe Kosovës kundër regjimit komunist Me 26 Gusht të vitit 1946,si sot 69 vjet më parë,në kulmin e terrorit komunist në Shqipëri dhe sidomos në atë verilindore,një grup nacionalistësh që ki

No Pic available
  • 2015-05-05

Edi Rama në Kukës e Has, si Gogo Nushi në kohën e diktaturës komuniste

Në vitin 1954, regjimi komunist kishte rënë në një kolaps të paparë. Pakënaqësia e popullit sidomos në Kukës dhe në Has kishte arritur kulmin. Varfëria ishte e tejskajshme. Uria po bënte kërdinë. Shteti komunist po u mbante gjallë frymën njerzve me një racion misër të mykur,

Kush ishte Prend Doçi-Abati i Mirdits
  • 2013-07-12

Kush ishte Prend Doçi-Abati i Mirdits

Nga Albana Melyshi Lifschin Abati i Mirdits- me kt emn e kan quejt e mundet me u than pr siguri se nuk asht kund nj skaj Shqypnijet ku burrat e mençm dhe t kalemit t mos ta ken ndje e prmend kt emr. Gjergj Fishta Njeri i jashtzakonshm n çdo kuptim, Franc Nopça. Ai ishte i vetmi djal i familjes dh

KADARE, NOBELI DHE SHQIPTARËT
  • 2012-08-26

KADARE, NOBELI DHE SHQIPTARËT

Nga Gjek Gjonlekaj Alfred Nobeli mbreti i dinamitit siç e quanin n at koh lindi n Stockholm n vitin 1833. Prejardhja e familjes Nobel ishte nga fshati Nobbelov. Pavarsisht se ishte familje e varfr ata u arsimuan n Universitetin m t mir t vendit  Uppsala . Alfred Nobeli n kohn e tij ishte nj ndr nj

Te bejme biznes me vuajtjen
  • 2011-11-19

Te bejme biznes me vuajtjen

Promovimi i paragjykuar nisi nje dite vere tiranase ne nje lokal te qendres. Tavolinat jane plot e thuhet se ne to njerezit qajne hallet gjejne pune qerasin mikun kujtojne armikun. Ne tavolinen ngjitur nje burre rreth te gjashtedhjetave me nje tironce puro bertet I thuj mikut tat se vujtjet tona nga