Rezultate te kerkimit per termin: +Shkrimtar

Total: 5612
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.841Z

Pse? T jesh shkrimtar

Praktikisht dhe teorikisht, fjala ka fuqin e natyrs dhe sa do q koha po e sjell n pozita t ndryshme, kinse moda po e dashka, fjala sht maja m e lart n t gjitha etapat. Gjat dits mora dhjet libra; disa mi dhuruan autort, disa t tjera i bleva. Sa po m vinte n mendje se kjo puna e shkrimit dita d

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:33.186Z

Të jesh shkrimtar

Ibrahim KADRIU Të jesh shkrimtar Kur je shkrimtar një botë krejtësisht tjetër je formuar në vetën e parë mbahesh gatitu me mundësi sundimi me të krijuarën shtesë kohe me peshë të veçantë ardhur me vetminë e ditës dhe natës si ushtar i disiplinuar pas ushtrimeve të rrezikshme d

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:41.592Z

Të jesh shkrimtar shqiptar

Deri në periudhën e Rilindjes Kombëtare, pra deri në epokën e postromantizmit europian, gjendja vazhdoi pak a shumë e këtillë: pati autorë shqiptarë, por jo letërsi shqipe të zhvilluar – për sa kohë që skenës kulturore shqiptare i mungonte lexuesi. Vetëm mbas gjysmës së dytë t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:13.821Z

David Archuleta bëhet shkrimtar

David Archuleta ka vendosur që të bëhet shkrimtar. Ylli i “American Idol” (19) do të botoj se shpejti autobiografinë e tij “Chords of Strength: A Memoir of Soul, Song and the Power of Perseverance”, me një qershor. “Shpresoj që njerëzit do të mendojnë si unë për këto gjë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:24.769Z

Ëndrra e Berishës, të bëhej poet, ose shkrimtar

Kryeministri Berisha ka qenë gjatë ditës së sotme në Durrës, ku ka mbajtur një takim me studentët. Këta të fundit i janë ankuar se numri t tyre në degë të veçanta është shumë i madh  dhe kjo gjë nuk u jep mundësi për tregun e punës. Berisha u ka sugjeruar atyr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:24.783Z

Qosja: Kadare është shkrimtar i talentuar

Duket se po vendoset paqja mes dy personaliteteve të letrave shqipe, Rexhep Qosjes dhe Ismail Kadaresë. Mes tyre kemi dëgjuar jo pak herë të debatojnë me tone të ashpra, veçanërisht në vite të fundit për çështje të identitetit shqiptar. Ndërsa pak ditë më parë mediat e Kosovës ka

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.855Z

Shqiptart sjan lexues shqiptart jan shkrimtar!

M kujtohet nj rrfim gjysm-anektod, t cilin ma ka rrfyer n Mosk poetja Olga Sjedakova. Ja thelbi i tij: N nj nga turrnet e shumta t leximit q organizonte propaganda sovjete midis shkrimtarve dhe lexuesve t ndonj ndrmarrjeje, uzine, a regjioni, - nj grupi shkrimtarsh moskovit u ra t udhtonin n Jakuti

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama