Rezultate te kerkimit per termin: +Shkupit

Meta: total 1000 / total_found 5424 / time 0.003 / keyword[0] shkupit / docs[0] 5424 / hits[0] 8037 /
No Pic available
  • 2019-04-05

Ejani të shihni një kokë gruaje!

“Kokë gruaje”, litografi në letër,1960, është një nga veprat më të ndjera. Nëse doni ta shihni e gjeni në Galerinë e Arteve në Prishtinë. Ajo është një ndër katër veprat e Bernard Buffet të ekspozuara në mesin e shumë artistëve të tjerë francezë, pjesë e koleksi

Holanda paralajmëron Gjermaninë, Kroacia fiton me përmbysje
  • 2019-03-22

Holanda paralajmëron Gjermaninë, Kroacia fiton me përmbysje

Ka startuar sot rruga drejt Euro 2020, me sfidat e para eliminatore, ndërsa surpriza e vetme duket se ka ardhur nga Kazakistani, me vendasit që kanë mposhtur bindshëm Skocinë, me rezultatin 3-0. Edhe nënkampionia e botës, Kroacia vuajti jo pak, por ia doli të nisë edicionin me fitore, duke

Nis takimi, eurodeputetët presin Bashën dhe Kryemadhin
  • 2019-02-27

Nis takimi, eurodeputetët presin Bashën dhe Kryemadhin

Ka nisur takimi i krerëve të opozitës Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi me eurodeputetët e PE-së që kanë mbërritur sot në Tiranë. Takimi po zhvillohet në zyrat e BE-së në kryeqytet dhe sipas burimeve, palët do të diskutojnë jo vetëm për të ardhmen e Shqipërisë drejt integrimit n

Femra bën bashkë artistët e njohur shqiptarë
  • 2019-02-04

Femra bën bashkë artistët e njohur shqiptarë

Nga Ibrahim Kodra tek Lasgush Poradeci Leterno femminino quhet ekspozita e cila bën bashkë emra të njohur të artit shqiptar, në hapësirën e Rezidencës Italiane për të vijuar deri më 30 prill. Nën kurimin e Artan Shananit, në këtë ekspozitë do të shihen vepra nga Arben Bajo, Llambi B

Aleksandër Sollzhenicin, një disident i përjetshëm
  • 2018-12-13

Aleksandër Sollzhenicin, një disident i përjetshëm

Bajram Sefaj Të martën e kaluar, po pikërisht, ditën e martë të 11 dhjetorit 2018, janë bërë njëqind vjet nga lindja (1918) dhe dhjetë  vjet (2008) nga vdekja e shkrimtarit rus, Aleksandër Isajeviç Sollzhenicin (rusisht: ).Vdiq në moshën 89 vjeçare. Këtij përvjetori të dyfishtë,

Ema Andrea merr një tjetër trofe në Festivalin e Shkupit
  • 2018-11-05

Ema Andrea merr një tjetër trofe në Festivalin e Shkupit

Ema Andrea nderohet me një tjetër trofe. Pos çmimit si aktorja më e mirë e FIAT Festivalit Internacional Alternativ të Teatrove në Sarajevë një muaj më parë, aktorja shqiptare është vlerësuar me çmim special në Skupifestival 2018. Juria vendosi që të ndajë edhe një çmim special

KRIZA E ATHINËS, ÇFARË NDODHI ME NIKOS KOTZIAS?
  • 2018-10-19

KRIZA E ATHINËS, ÇFARË NDODHI ME NIKOS KOTZIAS?

Nga Janis PAPADIMITRIU “Me dhimbje në zemër” – kështu e ka pranuar  kryeministri grek, Aleksis Tsipras dorëheqjen e ministrit të të Jashtëm, Nikos Kotzias. Tani këtë detyrë ai do ta ushtrojë vetë. Tsipras e falënderoi ish-ministrin e tij. Rrallë tingëllon reagimi pa