Rezultate te kerkimit per termin: +Shokut +Zylo

Meta: total 69 / total_found 69 / time 0.000 / keyword[0] shokut / docs[0] 3864 / hits[0] 5011 / keyword[1] zylo / docs[1] 125 / hits[1] 199 /
No Pic available
  • 2017-04-10

KUJT I SHËRBEJMË?

Ardian Vehbiu Gjatë viteve të regjimit totalitar në Shqipëri në vija të trasha, 1945-1990 u shkrua letërsi shqipe si kurrë ndonjëherë më parë në histori: me qindra e qindra vëllime poetike, romane, tregime dhe novela, drama dhe kritikë letrare, të cilat vepra i përkisnin, ose të

Dritëroi ka ndihmuar Zogajn dhe Markun, si e refuzoi Berishën për tu anëtarësuar në PD
  • 2017-03-03

Dritëroi ka ndihmuar Zogajn dhe Markun, si e refuzoi Berishën për tu anëtarësuar në PD

Në vijim të rrëfimit të tij, vëllai i Dritëro Agollit, Tajari, tregon për marrëdhëniet mes shkrimtarit dhe Ismail Kadaresë, arsyet e ftohjes mes tyre, pas emërimit të Dritëroit në krye të Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve të Shqipërisë. As Dritëro Agolli nuk i ka shpët

No Pic available
  • 2017-02-23

Panairi Ndërkombëtar, investitorët kinezë shfaqin interes për Shqipërinë

 Në prag të Panairit Ndërkombëtar të Tiranës organizuar nga Klik Ekspo Grup që do të mbahet ne maj dhe në edicionin i tij të 24 në nëntor, investitorët kinezë përmes këshillit për promovimin e tregtisë ndërkombëtare e shohin me interes këtë aktivitetet. ZHU YINGMIN: Janë

Debati për Dritëroin, Londo: Nuk ishte momenti i duhur
  • 2017-02-20

Debati për Dritëroin, Londo: Nuk ishte momenti i duhur

Bardhyl Londo jep mendimin e tij në lidhje me debatin që shpërtheu pas ndarjes nga jeta të shkrimtarit Dritëro Agolli. Ai thotë për Top Channel se debati nuk ishte në momentin e duhur. Në një takim me njerëz të letrave dhe dashamirës të letërsisë së tij, të organizuar nga revista S

No Pic available
  • 2017-02-10

Dritërimi i Driteroit!

Esse nga Raimonda MOISIU Një shkrimtar i madh i integritetit mendor, mençurisë, qytetarisë dhe intelektual, Dritero Agolli është nga shkrimtarët e parë dhe të shquar, tradicional dhe fisnik. Ai ishte ndër ata shkrimtarë dhe poetë, që dëshmuan shumë më herët rotacionin në letërsin

No Pic available
  • 2017-02-09

Nga Blendi Fevziu /Dritëro Agolli, diktatura dhe debati për nderimin e tij!

Nga Blendi Fevziu Ikja nga kjo jetë e Dritëro Agollit, ka rihapur një debat të ndezur që në thelb ka qëndrimin ambig që kjo shoqëri ka mbajtur dhe mban ndaj të shkuarës diktatoriale në këto 26 vite të shoqërisë së lirë. Cili është qëndrimi që Shqipëria e pas 1990 duhet të mba

No Pic available
  • 2017-02-08

Fitorja e fundit e Dritëroit ndaj Kadaresë

Nga Andi Bushati Lamtumira e fundit që i’u dha Dritëro Agollit, bilanci i shpejtë që u bë në ditët e ikjes së tij, nuk rihapi në Shqipëri (me ndonjë përjashtim të rrallë) të gjitha dilemat dhe pasionet, që ngërthejnë ata njerëz që kanë jetuar në dy kohë aq kundërthënë