Rezultate te kerkimit per termin: +Shopenit

Meta: total 95 / total_found 95 / time 0.000 / keyword[0] shopenit / docs[0] 95 / hits[0] 183 /
Profesor Spioro Theodosi, medalje nga Polonia
  • 2016-04-16

Profesor Spioro Theodosi, medalje nga Polonia

Ambasadori i Polonisë në Tiranë, Marek Jeziorski, vlerëson rolin e Theodosit në përçmimin e kulturës mes dy vendeve Profesori i njohur, Spiro Theodosi, është vlerësuar me medalje nga Ministria e Kulturës Polake. Medalja për merita të veçanta në kontribut të bashkëpunimit kulturor m

Nën muzikën e ndjeshme të Gottschalk
  • 2016-01-21

Nën muzikën e ndjeshme të Gottschalk

Pianistja Manjola Trebicka vjen nesër në një koncert recital në skenën e Teatrit të Operës dhe Baletit Jeta e saj është e lidhur fort me pianon. Me një karrierë të suksesshme jo vetëm koncertore, por dhe akademike, Manjola Trebicka vjen nesër në orën 19:00, me një koncert recital n

Manjola Trebicka: Një shqiptare që jep vetveten deri në harresë për francezët
  • 2015-12-18

Manjola Trebicka: Një shqiptare që jep vetveten deri në harresë për francezët

Rrëfimi i rrallë i pianistes Manjola Trebicka, e nderuar pak ditë më parë nga shteti francez me titullin "Kalorëse e Palmave Akademike"; nga koncerti i marsit '91 me tanket pas dritares, në udhëtimin më '92-in drejt Francës, në konkurse të njëpasnjëshme, të rëndësishme deri në cil

Euro 2012, Spanja sërish mbretëreshë e Evropës
  • 2015-11-24

Euro 2012, Spanja sërish mbretëreshë e Evropës

Nga historia e evropianëve të futbollit Euro 2012, Spanja sërish mbretëreshë e Evropës   Nga Skifter Këlliçi Në një nga kryeveprat e tij, romanin Taras Bulba, shkrimtari i madh rus, Gogol, (1809-1852) tregon një histori të dhimbshme, ngjarjet e së cilës zhvillohen në shekullin e 15-

DOSSIER/ Iincidenti i parë për Korfuzin në vitin 1923
  • 2015-05-26

DOSSIER/ Iincidenti i parë për Korfuzin në vitin 1923

Nga Saimir Lolja Përplasja për Korfuzin e vitit 1923 ishte një krizë ushtarake e diplomatike midis Italisë dhe Greqisë. Shkaku qe përcaktimi i kufirit midis Shqipërisë dhe Greqisë, çeshtjen e të cilit e mori për ta zgjidhur Këshilli i Ambasadorëve të fuqive aleate. Ky nga ana e ti

Virtuozët shqiptarë me koncert recital në Paris
  • 2014-10-15

Virtuozët shqiptarë me koncert recital në Paris

Violonisti, Klaidi Sahatçi dhe pianistja Dhurata Bejleri do të udhëtojnë javën e ardhshme në Paris, ku do të mbajnë një koncert recital më 28 tetor, në teatrin "Les rendez-vous d'ailleurs". Dy instrumentistët shqiptarë do të interpretojnë vepra klasike të kompozitorëve të njohur b

No Pic available
  • 2014-02-12

Diamanti Vaçe Zela

Ajo s’është më nëpër këmbët e jetës së përditshme. Si rrallëkush tjetër, ajo krijoi mbretërinë e saj të këngës, një mbretëri me tinguj disi hyjnorë. Atë ia la Atdheut të saj për t