Rezultate te kerkimit per termin: +Shoqata +Antikomuniste

Meta: total 125 / total_found 125 / time 0.000 / keyword[0] shoqata / docs[0] 13368 / hits[0] 19731 / keyword[1] antikomuniste / docs[1] 1478 / hits[1] 2176 /
No Pic available
  • 2017-09-22

PD nis përgatitjet e pr/ ligjit për dekomunistizimin

Partia Demorkatike ka nisur punën mbi përgatitjen e projektligjit të dekomunistizimit në Shqipëri. Për këtë qëllim deputetët Aldo Bumci dhe Enkelejd Alibeaj zhvilluan një takim me kreut Shoqatës Antikomuniste dhe Ish të Dënuarve Politik, Nebil Çika. Nebil Çika: “Ajo që ne këm

No Pic available
  • 2017-05-26

Çika presion Bashës: 12 deputetë, nëse do votën e të përndjekurve

Pas aleatëve kryesorë edhe Shoqata Antikomuniste e të Përndjekurve Politikë kërkon nga PD 12 vende të sigurta në listën e deputetëve për zgjedhjet e 25 qershorit. Kryetari i kësaj shoqate, Nebil Çika tha se kreu i PD-së e ka propozimin në zyrë për listën e kandidatëve. Çika: Ne k

No Pic available
  • 2017-04-17

Historia e klerikut që pushkatua nga regjimi komunist për një pagëzim

Në Kurbin është përkujtuar figura e Dom Shtjefën Kurtit, kleriku që u pushkatua nga regjimi komunist vetëm pse pagëzoi fshehurazi një fëmijë 2 vjeçar. Bashkëvuajtës të tij, por edhe banorë që e njohën thonë se vlerat e atij njeriu të urtë janë krenari për kombin dhe duhen vler

No Pic available
  • 2017-04-08

Nebil Çika emërohet kryetar i Shoqatës Antikomuniste e Ish-të Përndjekurve

Shoqata Antikomuniste e ish-të Përndjekurve politik emëroi kryetarin e ri Nebil Çika, pas dorëheqjes së Simon Mirakajt i cili është caktuar anëtar i autoritetit të hapjes së dosjeve. Strategjinë e tij në krye të këtij posti, Çika  e bëri publik gjatë zgjedhjeve të zhvilluara

No Pic available
  • 2016-09-05

Reportazh/Fitorja e 11 shtatorit në Peshkopi ka edhe vulën e mbështetjes së të përndjekurve

Kandidati i PD për Dibrën po shkon i sigurtë në fitoren e zgjedhjeve të 11 shtatorit. Ish-të përndjekurit politikë të Dibrës mbështesin fuqishëm kandidaturën e Sherefedin Shehut, në përballje me kandidatin e Partisë Socialiste, që është një pinjoll i diktaturës komuniste

No Pic available
  • 2016-09-05

Të përndjekurit politikë të Dibrës të kujtojnë rolin e Kristaq Ramës në diktaturë, para se të shkojnë në votime

Thirrje - Të nderuar bashkëvuajtës të Dibrës demokrate Në këto ditë të fushatës zgjedhore për Kryetarin e Bashkis se Dibrës, para syve na dalin ato pamje të tmerrshme të atyre viteve të errëta të kaluara në periudhën e zezë të sundimit komunist. Mbi të gjitha na dalin para s

No Pic available
  • 2016-07-27

Letra prekëse e Viola Kaloshit/ Emri yt mbetet ende në hije dhe krimi mbetet ende i lirë!

    20 vjetë më parë është vrarë Bujar Kaloshi, në atë kohë Drejtor i Përgjithshëm i Burgjeve të Shqipërisë. Kaloshi u vra në një prit, ndërsa dilte nga shtëpia. 20 vjet më pas vajza e tij Vjola, e cila atëhere ishte fëmijë i mitur, kujton babain me një letër pr