Rezultate te kerkimit per termin: +Shpalime

Meta: total 15 / total_found 15 / time 0.000 / keyword[0] shpalime / docs[0] 15 / hits[0] 22 /
No Pic available
  • 2016-08-28

Dy tregime nga Jean-Paul Sartre

Kur ikën Ani Kur ikën Ani ndjenjat e mia për të bëhen të një natyre tjetër. Pa dyshim, unë e mohoj këtë ndryshim, mëtoj që e dua po aq e në të njëjtën mënyrë Anin, si në çastin kur ajo është e pranishme. Mirëpo, më kot. Natyrisht, dija dhe sjelljet e përgjithshme kanë mbet

No Pic available
  • 2016-05-08

Librat e urrejtjes serbe ndaj shqiptarëve dhe dashurisë franceze

Nga Nexhat Rexha Me 3 maj 2016 ne Gjilan paraqiten 6 libra te rrallë të botuar nga shtëpia botuese Klubi i Poezisë, Tiranë. Koha e njeriu, janë arkitektët e ndërtimit të botës në krijimin e ngjarjeve, të cilat ndërtojnë e ndryshojnë epoka. Bota shqiptare në këtë arkitekturë të nd

Katër mijë libra për Nënë Terezën në depot e Qeverisë së Kosovës
  • 2016-04-06

Katër mijë libra për Nënë Terezën në depot e Qeverisë së Kosovës

Tash e gjashtë vjet në depot e Qeverisë së Kosovës qëndrojnë 4 mijë e 697 kopje librash që i dedikohen veprës së humanistes shqiptare me nam botëror, Nënë Tereza. Ato ishin shtypur në vitin 2010, shkruan sot "Koha Ditore". Sipas kësaj gazete asokohe ishte planifikuar që librat të

Mbi 4 mijë libra për Nënë Terezën tash e 6 vjet në depot e Qeverisë së Kosovës
  • 2016-04-05

Mbi 4 mijë libra për Nënë Terezën tash e 6 vjet në depot e Qeverisë së Kosovës

Tash e gjashtë vjet në depot e Qeverisë së Kosovës qëndrojnë 4 mijë e 697 kopje librash që i dedikohen veprës së humanistes shqiptare me nam botëror, Nënë Tereza. Ato ishin shtypur në vitin 2010, shkruan sot "Koha Ditore". Sipas kësaj gazete asokohe ishte planifikuar që librat të

No Pic available
  • 2016-03-02

Përgjuesi serb i Ismail Qemalit

MBI SEKRETET KRIMINALE QË RUAJNË ARKIVAT (Parathënie e librit Përgjuesi serb i Ismail Qemalit, botim i KLUBIT Te POEZISE, TIRANE) Nga Izet Durakau Libri Përgjuesi serb i Ismail Qemalit përmban tre relacione të Zhivojin Ballugxhiqit, i cili në muajt shkurt, mars e prill të vitit 1913 u përp

Ribotohet libri për Migjenin, Kadare: Pse e kam retushuar
  • 2015-10-01

Ribotohet libri për Migjenin, Kadare: Pse e kam retushuar

Rikthehet "Uragani i ndërprerë". Shkrimtari Ismail Kadare riboton sprovën e tij letrare "Ardhja e Migjenit në letërsinë shqipe", kushtuar një prej poetëve më të mëdhenj shqiptarë, Millosh Gjergj Nikollës, i shuar nga jeta në një moshë fare të re, në vitin 1938.I Shkruar fillimisht

Mergata e qyqeve ne SHBA Jorgaqi Perplasja me emigrantet ne 1993
  • 2014-10-21

Mergata e qyqeve ne SHBA Jorgaqi Perplasja me emigrantet ne 1993

e Hene 20 Tetor 20141401 pm p classwp-caption-text Shkrimtari dhe studiuesi Nasho JorgaqibrbrNje nga romanet me te diskutuar botohet per shqiptaret e AmerikesbrbrNe librin Hire letrare shpalime historike autori tregon si u shkrua libri e perballjen me mergaten jashte shtetitbrbr