Rezultate te kerkimit per termin: +Shpjegimi

Meta: total 1000 / total_found 1813 / time 0.001 / keyword[0] shpjegimi / docs[0] 1813 / hits[0] 1991 /
Adil, kamikazi që ndezi luftën mes Indisë dhe Pakistanit 
  • 2019-03-06

Adil, kamikazi që ndezi luftën mes Indisë dhe Pakistanit 

Ishte 19 vjeç, një e kaluar e dhunshme, një punë: e rekrutuan atë për të nxitur krizën që rrezikon luftën atomike në botë Nga Adil Ahmed Dhar ka mbetur pak. Mbetjet e ndara, varur nga pemët dhe gjakderdhja e shtegut të Lethporas, rajoni i Pulwamas, në Kashmir. Më 14 shkurt, Adili shp

NË ORIGJINË TË KONFLIKTIT ËSHTË PUSHTETI
  • 2019-02-28

NË ORIGJINË TË KONFLIKTIT ËSHTË PUSHTETI

Nga: Bajram PEÇI Je i shtrënguar të rrëmosh, ndryshe, në një analizë të konflikteve që nuk na ndahen, nuk ka gjasa ti japësh gjegje pyetjes, pse? Në pamje të parë duken sikur janë zhvillime korente, por ngatërrohesh me këmbët e tua. Konfliktet shtyhen në thellësi vitesh. Mënyra m

Letër mikeshës sime
  • 2019-02-21

Letër mikeshës sime

Kim Mehmeti E dashur, doja të të shkruaj për atë që mësova nga leximi i mijëra librave si dhe të ta shpalos shkurtimisht atë që doja ta them nëpërmjet mijëra faqeve që kam shkruar e botuar. U habita kur pash se tërë atë që di dhe që kam dashur ta them mund ta përfshij në këto p

No Pic available
  • 2019-01-31

Artan Hoxha: Familjes Berisha i është ndaluar hyrja në SHBA, shkak

Kryeministri Edi Rama tha sot në Kuvend se Sali Berishës i është refuzuar viza për në SHBA, mirëpo kjo është hedhur poshtë nga ish-kryeministri. Në lidhje me këtë çështje, gazetari Artan Hoxha u shpreh në Report Tv se sipas burimeve, Berishës dhe familjes së tij i është ndaluar

Dora e preferuar? Varet edhe nga kohëzgjatja e dhënies së gjirit
  • 2019-01-30

Dora e preferuar? Varet edhe nga kohëzgjatja e dhënies së gjirit

Sipas një studimi të Universitetit të Uashingtonit, kohëzgjatja e ushqyerjes së gjirit do të ishte një faktor me ndikim në specializimin e duarve te fëmijët, domethënë aftësia për të përdorur dorën e djathtë ose të majtë. Nga se varet nëse do përdorim dorën e majtë apo me dor

Rama: Ikni nga PS po deshët teze e daja në punë, sshkojmë në opozitë nga ju
  • 2018-12-28

Rama: Ikni nga PS po deshët teze e daja në punë, sshkojmë në opozitë nga ju

Shfajësimin përballë qytetarëve për mungesën e aakteve nënligjore në ligjin e Arsimit të Lartë, kryeministri Edi Rama ka zgjedhur ta bëjë në Asamblenë Kombëtare të PS-së, duke fajësuar mungesën e opozitës dhe opozitarizmin e dobët se ka përgujumur qeverinë. Rama i tha të vet

Vendimet e qeverisë mbi Paktin për Universitetin (DETAJE)
  • 2018-12-26

Vendimet e qeverisë mbi Paktin për Universitetin (DETAJE)

Në mbledhjen e sotme të qeverisë, u miratuan vendime konkrete lidhur me kërkesat e studentëve, të cilat për më se dy javë dolën në protestë. Më poshtë gjeni të detajuara edhe vendimet e qeverisë: Kërkesa e parë e studentëve: Rritja e buxhetit të arsimit në 5% të GDP, me qëllim