Rezultate te kerkimit per termin: +Shqipja

Total: 1381
No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:05.475Z

Retro/Press: Shqipja ilyre

Rrokul mija e mija vjetsh, nepër qeta të përpëbutje e nepër plaje ku vuni kambë anmiku, në fusha të ngadhnjimit e në mjerim të robnis, popullin shqiptar e ka mbajtë të bashkuem Shqipja, rrafnë e patrandshme e zemrës, ushqyese e shpiriti ndër ideale të Liris. Në krye të djelmoçav

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:12.547Z

Shqipja zhduket nga familja

Gjuha shqipe hiqet nga skema qindravjeçare e Schleicher-it, e njohur me emrin Stammbaumen. Dy skemat që shihni të botuar, për herë të parë në një media shqiptare, i takojnë hartës së Enciklopedisë së Kulturës Indoevropiane që përditësohet gati çdo dekadë. Skema e parë, që i tak

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:13.482Z

Shqipja standarde në Shqipëri e Kosovë

Unifikimi apo standardizimi i gjuhës shqipe, në Shqipëri dhe Kosovë, është diskutuar edhe një herë mes gjuhëtarëve dhe studiusve më të mirë të kësaj fushe në të dy anët e kufirit. Gjatë një debati në Prishtinë, ata theksuan problemet e mëdha me të cilat përballet sot gjuha s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:00.376Z

Gjykata, detyrim për paraqitje, pronares së "Shqipja 2000"

05/12/2004  TIRANË – Nuk është hera e parë që shtëpia diskografike me emrin "Shqipja 2000" penalizohet. Dje pronarja e kësaj shtëpie, 51 –vjeçarja Shqipe Krosi, ka arritur të bind gjykatën se nuk ka rrezikshmëri të lartë shoqërore dhe se prania e saj ,me masën e arrest

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:08.206Z

Shqipja, gjuhë e nevojtarëve, jo e shërbimeve

Koloreto Cukali   Sa herë vuajmë për tia gjetur një ideje a veprimi fjalën e saktë në shqip, duke u ankuar për shqipen? Pastaj, justifikohemi se shqipja është gjuhë e varfër. Fakti është që ndërsa përpëlitemi për të gjetur korresponduesen e saktë në shqip, anglishtja a ita

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:51.749Z

Berisha: Shqipja, vend qendror në shkolla

TIRANË- Mbrojtje të gjuhës shqipe, vend qendror në gjithë programet shkollore dhe mbështetje albanologëve për studime të mëtejshme, në mënyrë që shqipja të vihet në piedestalin që i takon. Me këto fjalë i është drejtuar sot kreu i qeverisë, Sali Berisha, studiuesve dhe dashamir

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:49.222Z

Leka: Shqipja europiane, largstudiuesve amatorë

TIRANE- Studiuesi Georges Leka zhvilloi një takim në Paris me temë “Shqipja në Historinë e Qytetërimit Europian”. Në takim ishte i pranishëm edhe ambasadori shqiptar në Paris, Dritan Tole.  Leka shpjegoi dhe prezantoi metodën e zgjedhur duke u ndalur e mbështetur në mjaft r

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama