Rezultate te kerkimit per termin: +Shqiponline

Total: 8
No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:42.820Z

Sadije Agolli: Si do ta përjetonte Dritëroi vdekjen time

Në kujtimet e saj Sadije Agolli, shkruan se si mund ta kishte përjetuar Dritëro Agolli vdekjen e saj. Gruaja që e deshi aq shumë poetin, e ka hedhur në letër gjithë mungesën e tij gjatë dy viteve. Në një prej këtyre kujtimeve ajo përfytyron shkrimtarin kur të mësonte lajmin e ikjes

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:42.475Z

Laert Vasili në rolin e Grigorit, shqiptarit që akuzohet për vrasje

Filmi i ri i regjisorit Syllas Tzoumerkas prezantohet në Berlin. Laert Vasili do të udhëtojë drejt Berlinit për të qenë i pranishëm në premierën e filmit Mrekullia e detit Sargasso, nën regjinë e Syllas Tzoumerkas më datat 8-10 shkurt në Berlinale. Në këtë prodhim kinematografik ku

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:42.543Z

Diana Çuli: Kiço Blushi shembulli i intelektualit të angazhuar deri në fund të jetës

Ministrja e Kulturës dhe personazhe të botës së mendimit vlerësojnë figurën e Kiço Blushit Shkrimtarja Diana Çuli e quan ndarjen nga jeta të shkrimtarit Kiço Blushi, një humbje për botën intelektuale shqiptare. Kiço Blushi është një nga shkrimtarët, tregimtarët e skenaristët më

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:42.408Z

Letra e dashurisë së Kadaresë për rusen Ljuba

Një nga periudhat më të bukura në jetën e shkrimtarit Ismail Kadare ka qenë dhe koha e studimeve në Moskë. Në këtë kohë ai ka bërë vargje të ndjera për dashurinë. Në librin Ftesë në studio, ai tregon për herë të parë detaje mbi njohjet me vajzat ruse, duke treguar dhe disa co

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:42.941Z

Si e përshkruan Lasgushi hapjen e Shkollës Shqipe të Pogradecit

Më 14 Mars 1887 hapi dyert shkolla e parë shqipe në qytetin e Pogradecit. Në atë kohë Lasgush Poradeci, hedh në bllokun e shënimeve këtë shkrim që shqiponline po e sjell më poshtë. Në atë kohë poeti ndodhej në Bukuresht dhe e quan veten si Vepërimi Kombëtar i Shqiptarëve të Ruma

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:42.407Z

Ismail Kadare, 83 vitet e arta të mjeshtrit të shqipes

Ismail Kadare një prej shkrimtarëve më të mëdhenj të kohës, mbush sot 83 vjeç. Bashkë me bashkëshorten e tij Helena ai ndodhet në këtë përvjetor në Paris, ku me siguri telefoni i familjes nuk ka pushuar nga urimet. Ditëlindjet e shkrimtarëve të mëdhenj si Kadare kthehen në ditë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:42.470Z

Eqrem Çabej: Fan Noli ka diçka demonike në

Në këto çaste, në mes të kaq shkrimtarëve, një njeri që sështë shkrimtar e ka vështirë të thotë një fjalë të vetën për një personalitet shkrimtari me një format të tillë siç është Fan Noli. Kështu e nis shkrimin me titull Fan Noli ynë, kushtuar një prej personazheve më

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama