Rezultate te kerkimit per termin: +Shqypnija

Meta: total 38 / total_found 38 / time 0.000 / keyword[0] shqypnija / docs[0] 38 / hits[0] 57 /
REPLIKAT/ Djali i Enver Hoxhës përplaset në Milano me mbesën e të persekutuarit: Çdo na bëni jo moj, ju na keni ngrënë m**** e na keni rruar b*****
  • 2017-03-13

REPLIKAT/ Djali i Enver Hoxhës përplaset në Milano me mbesën e të persekutuarit: Çdo na bëni jo moj, ju na keni ngrënë m**** e na keni rruar b*****

Nga Keda Kaceli Perballje me te birin e diktatorit Enver Hoxha ne Malpensa! Isha ulur dhe me kaloi prane dhe u ul perballe meje. E njoha direkt nje sere ndjenjash m’u mbeshtollen u sigurova se ishte ai. Rrahjet e zemres m’u shpeshtuan dhe fillova t’a fiksoja. Shkembim shikimesh

REPLIKAT/ Djali i Enver Hoxhës përplaset në Milano me mbesën e të pushkatuarit: Çdo na bëni ju moj, ju na keni ngrënë m**** e na keni rruar b*****
  • 2017-03-13

REPLIKAT/ Djali i Enver Hoxhës përplaset në Milano me mbesën e të pushkatuarit: Çdo na bëni ju moj, ju na keni ngrënë m**** e na keni rruar b*****

Nga Keda Kaceli Perballje me te birin e diktatorit Enver Hoxha ne Malpensa! Isha ulur dhe me kaloi prane dhe u ul perballe meje. E njoha direkt nje sere ndjenjash m’u mbeshtollen u sigurova se ishte ai. Rrahjet e zemres m’u shpeshtuan dhe fillova t’a fiksoja. Shkembim shikimesh

Çështje të mprehta të historisë kombëtare
  • 2016-05-25

Çështje të mprehta të historisë kombëtare

BESNIK DIZDARI Them "çështje të mprehta të historisë kombëtare" sepse merret me mend që edhe sporti apo futbolli janë pjesë të historisë së një kombi, apo shteti. Aq më tepër që kjo pjesë e jetës shqiptare prej vitesh po përshkohet në një nënvleftësim a injorim shembullor.

No Pic available
  • 2016-01-18

In hoc signo vinces Skanderbegut

Tue zbardhun mosha dhjetepèstë e jona Atje prej shtojesh t'Anadollit t'plleshem Hànza përgjakshem, nisë mbi Europë t'kukzohet. Ishte zot-madhì i Turqvet, qi në krye Të ma s'rrebtes ushtrì të jetës s'atëhershme Ujnat e njelmta dilte t'Helespontit, Edhe betohej n' mni të vet mizor

Kur nderohet tjetri
  • 2016-01-15

Kur nderohet tjetri

Nga Qerim Vrioni Titulli i mësipërm i shkrimit në leximin fillestar nuk duket shumë i ftilluar. Kjo, sepse përgjithësisht, tjetri duhet nderuar e respektuar, ngaqë po i kreve këto veprime për vetën e parë, njëjës (përveç që nuk është e vështirë) kalojnë në individualizëm dhe

Hilë Mosi, poeti që u bë drejtor policie dhe një konflikt i tij me At Gjergj Fishtën
  • 2016-01-14

Hilë Mosi, poeti që u bë drejtor policie dhe një konflikt i tij me At Gjergj Fishtën

Historia e patriotit Hilë Mosi, poeti që ishte drejtor policie dhe ministër Nga Hilë Lushaku* Burri i madh i kombit shqiptar, i pakursyeshmi për shqiptarinë, Hilë Mosi, u lind në Shkodër më 22 prill 1885 (një burim i dytë shënon vitin 1883). Mësimet e para i mori në shkollën teknike

Gjergj Fishta, në lirikën e një shqiptari prej race
  • 2015-12-28

Gjergj Fishta, në lirikën e një shqiptari prej race

At Gjergj Fishta Në 116-vjetorin e lindjes së Lasgush Poradecit botojmë për herë të parë një shkrim të poetit për Gjergj Fishtën shkruar më 1941.   Kur mendova të bëj dhe unë një shënim – dhe pikërisht një shënim rreth anës lirike të veprës së Fishtës, kolegët e