Rezultate te kerkimit per termin: +Shtepine +Botuese

Meta: total 97 / total_found 97 / time 0.000 / keyword[0] shtepine / docs[0] 6353 / hits[0] 8064 / keyword[1] botuese / docs[1] 4797 / hits[1] 8328 /
Logos-A dhe Kosova 8211 Nga Dr Nuridin Ahmeti
  • 2017-02-14

Logos-A dhe Kosova 8211 Nga Dr Nuridin Ahmeti

p styletext-align justifyMenyra me e vecante per ta festuar 100-vjetorin e shpalljes se pavaresise per mendimin tim eshte ajo e shtepise botuese LOGOS-A nga Shkupi e cila keto dite ka filluar nje aktivitet  me moton 100 mije libra per 100 vjetorin e pavaresisebrbr p styletext-align justifyK

Migjeni i censuruar8221 i Kadarese cila eshte e verteta
  • 2017-02-10

Migjeni i censuruar8221 i Kadarese cila eshte e verteta

p styletext-align justifyThuhet se redaktoret jane armiqte me te medhenj te shkrimtareve Dhe kjo eshte e kuptueshme Ata jane kirurget letrare qe mund ti japin jete vepres ose ta varrosin ate pergjithnje ne pluhurin e harresesbrbr p styletext-align justifyNuk dihet saktesisht ne fakt nese ata thjesht

Viti i mbarë 1936 dhe kinemaja e Kadaresë
  • 2016-05-18

Viti i mbarë 1936 dhe kinemaja e Kadaresë

Nga Piro Milkani   Ne vitin e larget 1936 Mbreteria Shqiptare kishte hyre ne nje faze stabiliteti relativisht te mire. Eshte e vertete se ne gazetat e kohes shkruhej se atje larg ne Spanje po zhvillohej nje lufte civile midis forcave republikane dhe ushterive te gjeneralit Franko ku  edhe 

Kadare e quan Ali Pashen nje diktator
  • 2016-03-14

Kadare e quan Ali Pashen nje diktator

Transmetuar me 14032016 - 1526 Perkthyesi i Kadarese ne gjuhen rumune Marius Dobresku tregon muajt me romanin Kamarja e turpit br br ALDA BARDHYLIbr br Ne vepren e Kadarese eshte nje tjeter cift i martuar me diference te ma

Mrekullia e punes tragjedia e fames
  • 2015-08-02

Mrekullia e punes tragjedia e fames

Transmetuar me 02082015 - 1011 PUBLICITET Nga Prec Zogajbr br Romani Martin Iden i Xhek Londonitbr br Veshtire se ka pasur ndonje prej njerezve te lexim-shkrimit te viteve shtatedhjete-tetedhjete qe te mos kete lexua

Kongoli perball persekutoret me viktimat e diktatures
  • 2015-02-11

Kongoli perball persekutoret me viktimat e diktatures

e Marte 10 Shkurt 20151910 pm p classwp-caption-textFatos KongoliSSSAbrASSTani e perfytyroj ti po vret mendjen te gjesh se kush jam une Mos u lodh kot Une jam nje frymebrbrQe te gjesh se kush jam une duhet te ndertosh listen e viktimave te tua Atyre qe burgose dhe internove qe v

Biblioteka Kombetare mbremje letrare ne ditelindjen e Kadarese
  • 2015-01-28

Biblioteka Kombetare mbremje letrare ne ditelindjen e Kadarese

e Merkure 28 Janar 20151252 pm p classwp-caption-textIsmail KadareSSSAbrASSNe nje atmosfere cmimesh e botimesh shkrimtari i madh Ismail Kadare feston 79-vjetorin e lindjes Edhe pse thuajse cdo dite te vitit mediat vendese e te huaja shkruajne per te dita e lindjes eshte nje tjet