Rezultate te kerkimit per termin: +Shteti +Islamik

Meta: total 1000 / total_found 3683 / time 0.004 / keyword[0] shteti / docs[0] 72273 / hits[0] 105269 / keyword[1] islamik / docs[1] 12982 / hits[1] 21485 /
No Pic available
  • 2017-06-24

Parandalohet sulmi terrorist në Xhaminë e Madhe në Mekë

Arabia Saudite ka mundur të parandalojë një akt terrorist ndaj Xhamisë së Madhe në Mekë vendin e shenjtë të islamit. Sipas Ministrisë së Brendshme, një kamikaz hodhi veten në erë kur forcat e sigurisë rrethuan godinën në të cilën ai ndodhej. Godina u shkatërrua, duke plagosur 11

Vdes gazetarja franceze teksa raportonte nga Mosuli
  • 2017-06-24

Vdes gazetarja franceze teksa raportonte nga Mosuli

Televizioni francez ka bërë të ditur se ka vdekur gazetarja franceze, Veronique Robert, e cili ishte plagosur në të njëjtën shpërthim mine, që vrau dy kolegë të saj në qytetin irakian, Mosul, gjatë kësaj jave. Robert ishte operuar në Bagdad dhe më pas u nis për trajtim në Francë,

No Pic available
  • 2017-06-23

KFOR: Acarimet etnike dhe luftëtarët e huaj, kërcënim për Kosovën

Luftëtarët e kthyer në Kosovë nga vatrat e luftërave në Siri e Irak, mund të paraqesin sfidë serioze për sigurinë, madje edhe nëse tashmë janë nëpër burgje. Një konstatim të tillë e ka dhënë Komandanti i KFOR-it, Giovanni Fungo, me të cilin pajtohen edhe përfaqë

Shteti Islamik shkatërron xhaminë ikonë të Mosulit të ndërtuar në 1172
  • 2017-06-22

Shteti Islamik shkatërron xhaminë ikonë të Mosulit të ndërtuar në 1172

Ministria e Mbrojtjes e Irakut tha se militantët e Shtetit Islamik kanë hedhur në erë xhaminë Grand Al-Nuri në Mosul dhe minaren e saj të veçantë. Xhamia është ndërtuar në vitin 1172. Minarja e saj është njohur si Al-Hadba, ose gungë , pasi ka anuar kah njëra ana, si Kulla e Pizës

No Pic available
  • 2017-06-22

IS po përdor 100.000 persona si mburoja njerëzore

Kryeministri irakian Haider al-Abadi u shpreh se shkatërrimi i xhamisë antike të al-Nurit në Mosul është një deklaratë zyrtare e mposhtjes nga i ashtuquajturi Shteti Islamik. Forcat irakiane deklaruan se ISIS shpërtheu xhaminë dhe minaret e famshme të saj, teksa xhihadistët luftuan për

Bruksel, shpërthim në stacionin qendror, vritet agresori
  • 2017-06-21

Bruksel, shpërthim në stacionin qendror, vritet agresori

Stacioni qendror në Bruksel është evakuuar pas një shpërthimi, ka bërë me dije policia belge, ndërsa ka thënë se situata është nën kontroll. Raportohet se një person që kishte veshur një brez me eksploziv është neutralizuar. Sheshi qendror i qytetit Grand Place, gjithashtu është

No Pic available
  • 2017-06-21

Siri, shpërthen poliomieliti tek fëmijët

Rreth 17 fëmijë janë paralizuar pas shpërthimit të poliomielitit në Siri, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (WHO). Dy raste të sëmundjes u raportuan në Mayadin në Deir al-Zour në Sirinë lindore më parë këtë muaj. Që atëherë, 14 raste të reja janë konfirmuar në zo