Rezultate te kerkimit per termin: +Shtetit +Xhejms +Bejker

Total: 51
No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:54.155Z

FOTOT/25 vjet më parë Xhejms Bejker në Tiranë: Liria funksionon!

Sot është 25 vjetori I një vizite historike në Tiranë. Më 22 Qershor 1991, Sekretari i Shtetit James Baker, u prit si një hero kombëtar në një shesh të mbushur me mbi 100 mij shqiptarë. Ai ishte udhëheqësi I parë Perëndimor që shkeli Shqipërinë pas rrëzimit të komunizmit. Ele

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:04.630Z

Gara për Tiranën, Bejker: Respektoni Kolegjin

Ish-Sekretari amerikan i Shtetit, Xhejms Bejker duke analizuar situaten paszgjedhore ne vendin tone, apelon per sundimin e shtetit ligjor dhe resektimin e vendimit te gjykates. Ai ben nje paralele me zgjedhjet amerikane te vitit 2000, kur Bush fitoi me rezultat shume te ngushte me Al Gorin dhe megji

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:04.676Z

Bejker: Tirana, si rasti i Gore-Bush, e vendos Kolegji

Ish-Sekretari i Shtetit, Xhejms Bejker Ish-sekretari amerikan i Shtetit, Xhejms Bejker, (James A. Baker III), analizon zgjedhjet për Bashkinë e Tiranës në një artikull të bërë në revistën prestigjioze “Foreign Policy”. Në këtë shkrim, ish-kreu i Diplomacisë amerikane, i cil

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:04.624Z

Bejker: Mesazhi im për shqiptarët dhe debatet për Tiranën

" A duhet mund të marrë mësime Shqipëria nga zgjedhjet e Bushit me Al Gorin në SHBA". Kjo është një pyetje që ngre ish sekretari i shtetit amerikan, Xhejms Bejker, në një analizë në revistën Forein Policy. Shkrimi me ti

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:04.675Z

Bejker: Humbesi te pranoje humbjen

Lideret politike shqiptare duhet te marrin shembull zgjedhjet presidenciale amerikane te vitit 2000 mes Xhorxh Bush dhe Al Gore, ku palet ne te njejten situate si ne Tirane sot, respektuan vendimin e gjykates dhe nuk futen vendin ne kaos. Mesazhi kuptimplote per klasen politike shqiptare, situaten e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:04.633Z

Baker artikull per Shqiperine

Ish sekretari amerikan i Shtetit, Xhejms Bejker, i cili ka hyrë në historinë e Shqipërisë si zyrtari i parë më i lartë amerikan që vizitoi vendin më të izoluar komunist në Europë, menjëherë pas zgjedhjeve të para plurali

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:04.632Z

Bejker për Shqipërinë: Mësoni nga beteja elektorale Bush-Al Gore

NJU JORK- “A duhet Shqipëria të marre mësime nga zgjedhjet presidenciale amerikane të vitit 2000 mes Xhorxh Bush dhe Al Gore.” Eshtë kjo pyetja që shtron ish sekretari amerikan i shtetit, Xhejms Bejker, në një analizë publikuar në revist&

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama