Rezultate te kerkimit per termin: +Shumkush

Meta: total 78 / total_found 78 / time 0.000 / keyword[0] shumkush / docs[0] 78 / hits[0] 83 /
Vilajeti, krahina, republika; një reportazh trans-historik për Kosovën
  • 2018-03-13

Vilajeti, krahina, republika; një reportazh trans-historik për Kosovën

Durim Abdullahu Në shumë kultura të vjetra, rrethi i përqendruar, mbahet si një simbol që ka aftësinë për të mbledhur energjitë e liga në qendër të tij. Nëse do të vizatonim një rreth të tillë në mes të hartës së Ballkanit, koka e qendrës së tij do të përfundote mbi një f

KUR SHTETI VOZIT NË DREJTIM TË GABUAR
  • 2017-08-02

KUR SHTETI VOZIT NË DREJTIM TË GABUAR

Fadil LEPAJA Imazhi i një veture të policisë së Kosovës e cila me shpejtësi të madhe po ecte nëpër shiritn e gabuar, të autostradës “Merdar-Morinë” pati reflektime të ndryshme në mediat shqiptare, por gallata më e madhe ishte nëpër rrjetet sociale. Disa thoshin se kjo ë

No Pic available
  • 2016-11-04

NGA ERNEST KOLIQI/ Përkufizimi i Patriotizmit

Rubrika: Si shkruanin paraardhësit Nga Ernest Koliqi Fjala “patriotizëm” asht mënyrë kumbore qi përdoret retorikisht në vend të fjalës, “atdhedashuni”. Nga ky zevendsim rrjedh nji ndërlikim ase nakatosje edhe në kuptim. Nji ndiesi e thjeshtë, e natyrshëme si atdh

No Pic available
  • 2016-07-11

VLERA TË GJUHËS SHQIPE TË LANME JASHTË DERE

(Shënime për romanin Përroi i Andrrës të Petrit Palushit, Onufri 2004) Nga Sulejman Dida Ndërsa përfundoja së lexuemi këtë libër përsërtija vetmeveti, O Zot, çfarë teksti i mrekullueshëm.  Përroi i Andrrës, përban faqet nga ma interesantet e letërsisë shqipe të 20 viteve të f

Kështu griset e majta!
  • 2015-12-06

Kështu griset e majta!

Nga Erjon Braçe A eshte holli i gjere i Hotel Rogner ne bulevard nje periferi e Shqiperise? Une mendoj qe jo dhe, besoj se te flasesh ne te per periferite shqiptare nuk do te thote se i njeh ato; madje a doni te dini me shume? Une nuk e besoj dot qe ne Rogner flitet per periferite e ketij vendi.

No Pic available
  • 2015-11-27

Historia e Thanksgiving, festa m popullore n SHBA

Nga Albana Melyshi Lifschin “Thanksgiving” sht festa m popullore n SHBA. Me vendim t Presidentit Abraham Linkoln, n 3 tetor 1863, ajo festohet n t gjith Amerikn çdo vit, t ejten e fundit t muajit nntor. Historia e “Thanksgiving” lidhet ngushtsisht me fatin e pilgrimve, kolon

Ballist Morina: Kam dalë në pension bashkë me dronin, kjo gjë nuk mund të përsëritet dy herë
  • 2015-10-23

Ballist Morina: Kam dalë në pension bashkë me dronin, kjo gjë nuk mund të përsëritet dy herë

"Rënia e Dronit", një dokumentar që mbledh dhe jep mendimet dhe opinionet e gazetarëve, ministrit të Mirqënies Sociale dhe Rinisë, Blendi Klosi, tifozave kuq e zi dhe avokat Spartak Ngjela, Ballist Morina tregon ngjarjen nga ngritja e dronit deri tek arrestimi. Morina:Kam dalë në pen