Rezultate te kerkimit per termin: +Shuteriqi

Total: 318
No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:25.267Z

Dhimitër Shuteriqi, ca portrete miqësore kolegëve

Dhimiter Shuteriqi Me një kalim të shpejtë të lapsit ai e ravijëzonte një portret. Mund të qëllonte të ishte në një mbledhje të Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve, por edhe një kafe me miqtë. Ata që e njihnin nga afër ia dinin këtë dhunti të fshehtë shkrimtarit dhe studiues

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:12.113Z

Dh. Shuteriqi, shkrimtari që shkroi në 3 sisteme

Lindi më 26 korrik të vitit 1915 në qytetin e Elbasanit, pikërisht një ditë të hënë në orën 3. Është një rastësi e fatit që kur ai vdiq ishte ditë e hënë dhe ora shënonte po 3. Një ironi e fatit që ngjan të jetë sa rastësore, po aq edhe therëse. Shkrimtar, poet, piktor,

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:11.206Z

Dhimitër S. Shuteriqi dhe Elbasani

Në prag të 95-vjetorit të lindjes Jeta e Dhimitër S. Shuteriqit vjen si një lumë ujëshumë që ushqehet nga burime të shumta: Elbasani, Korça, Pogradeci, Grenobla e Francës, ku ai qëndroi gjashtë vjet për të kryer studimet universitare, Tirana, Gramshi, Rubiku ku shkoi si shkrimtar pë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:42.506Z

"Aranitet", studimi qe Dhimiter Shuteriqi i kushtoi jeten Izaura Ndoj

Nje nga problemet e para, ne mos i pari, qe i shtrohet studiuesit kur merret me Aranitet, eshte ai i emrit te tyre. Qe prej fillimeve te njohura, qe me 1001, me David Arianitin, e gjer me 16.11.1551, kur shuhet i fundmi pinjoll i njohur me emrin e ketij fisi, djali i Konstandinit dhe nipi i Gjergjit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:42.553Z

Dhimitër Shuteriqi, Arianitët, historia që rrëfeu në momentet e fundit të jetës

SHKRUAN: Aida Tuci 04-11-2011 13:07Një vëllim përmbledhës me studimet e kryera nga Dhimitër Shuteriqi për një nga familjet më të fuqishme feudale, Arianitët, emri i së cilës shfaqet për herë të parë në shek XI në kronikat bizantine, e deri në vitin 1551 kur shuhet pinjolli i fun

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:36.237Z

Dhimitër Shuteriqi: Liria dhe robëria e profileve të çastit

Elsa Demo Albumi me 140 portrete vizatime e skica në laps e penë nga Dhimitër S. Shuteriqi, është një total memec që nuk jep më shumë informacion se të dhënat e përgjithshme të nënshkrimit të autorit. Ai shënon emrin e personit në portret, profesionin e tij dhe datën e realizimit q

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:12.188Z

Shuteriqi, studiues i zanafillave tona kulturore

27/07/2009  Një udhëtim nëpër disa stacione të universit të tij shkrimor Kërkuesi i burimeve Dhimitër S. Shuteriqi është një ndër figurat më të mëdha të kulturës tonë kombëtare dhe një personalitet unik në historinë e letrave shqipe. Si një intelektual i vërtetë,

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama