Rezultate te kerkimit per termin: +Silueta

Meta: total 212 / total_found 212 / time 0.000 / keyword[0] silueta / docs[0] 212 / hits[0] 248 /
Dyshime mbi autorësinë: Motra Tone nuk është pikturë e Kolë Idromenos?!
  • 2017-06-01

Dyshime mbi autorësinë: Motra Tone nuk është pikturë e Kolë Idromenos?!

Nga Fatmira Nikolli Piktura Motra Tone e realizuar në vitin 1883 nuk është e Kolë Idromenos! Është studiuesi, piktori e restauratori Mustafa Arapi, që ka arritur në këtë përfundim, të cilin e bën publik dhe është i gatshëm të japë edhe argumente. E njohur si piktura e parë realist

No Pic available
  • 2017-03-06

Çfarë është ikona në Kishën Orthodhokse?

Nga Miron Çako Në vitet e përndjekjeve pagane kundër krishterimit shekulli I deri në IV, të krishterët e hershëm, për mos tu kuptuar nga përndjekësit,  përdornin simbole alegorike, me shkronja greke ose me figura, psh , që duke u lexuar së bashku kanë kuptimin e fjalës peshk, por si

Biçikleta i bën mirë shëndetit
  • 2017-02-14

Biçikleta i bën mirë shëndetit

Biçikleta u bën mirë të gjithëve dhe ka një mori avantazhesh për gratë. E rëndësishme është që të respektohen rregullat e qarkullimit rrugor dhe të ngitet mirë. Më poshtë mund të lexoni këshillat për avantazhet dhe disavantazhet e saj. Të mirat e çiklizmit Të mirat e biçikl

Lili Brik, poema prej mishi e Majakovskit
  • 2016-11-08

Lili Brik, poema prej mishi e Majakovskit

Marrëdhënia e tij me Lili Brik është një nga poemat më të bukura të jetës së Majakovskijt. Një histori dashurie e cila qe gjithnjë në tension (pasi Lili ishte e martuar) do të kishte një ndikim të jashtëzakonshëm në poetin Vladimir Majakovskij, Botimet Saras sapo kanë hedhur në

Të nxjerrësh nga vetja një burrë
  • 2016-11-03

Të nxjerrësh nga vetja një burrë

Alda Bardhyli Ti mendon se një burrë nuk mund të iki asnjëherë prej teje. Dhe atëherë kur gjithçka ka mbaruar, kur telefoni yt nuk ka më asnjë shenjë prej tij, apo dhe kur silueta e tij duket sikur po humbet nga kujtesa, ti e di se diçka do ta kujtojë sërish atë, për ta nxjerrë sër

Përgjithmonë tradhtia!
  • 2016-10-03

Përgjithmonë tradhtia!

Rreth librit Dhjetë e gjysmë e mbrëmjes në verë të Marguerite Durasit Nga Arta MARKU Ia beh rrebeshi. Oqeani është derdhur mbi qytet. Sheshi zhduket. Galeritë mbushen. Në kafene njerëzit flasin me zë të lartë për tu marrë vesh. Kaherë bërtasin. Dhe veç dëgjohen emrat e Rodrigo Pa

Përballja me Procesi-n e Kafkës
  • 2016-09-19

Përballja me Procesi-n e Kafkës

Arb Elo Shkruesia dhe leximi si përbetim Një nga leximet që më kanë lënë më shumë mbresa në jetë ka qenë padyshim përballja e parë me Procesi-n e Kafkës, përvojë kjo për të cilën i detyrohem një të njohuri sipërfaqësor atëbotë, ndoshta ndonjë dashamirës i grupit tonë sho