Rezultate te kerkimit per termin: +Simfonia

Total: 196
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:11.618Z

BEETHOVEN DHE SIMFONIA No. 9

(Me rastin e përvjetorit të 183 të ndarjes nga jeta, 1827) Poeti austriak Franz Grillparzer mbajti një fjalim në funeralin e Beethoven-it në nderim të njeriut që “trashëgoi dhe pasuroi famën e pavdekshme të Handel e Bach dhe Haydn e Mozart... I tillë ishte ai, i tillë vdiq, i till

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:46.096Z

Simfonia e 25-te e Moxart per here te pare ne TKOB

brbrVijon rrugetimi artistik i klasikeve ne Teatrin e Operas dhe Baletit Simfonia e 25-te e Moxart dhe simfonia koncertale e Haydn do te vijne per here te pare ne skenen e TKOB Te interpretuara nga violinisti Fatos Bardulla Orges Malaj ne fagote dhe Erik Tauzi ne oboe ky koncert vjen per here te par

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:23.591Z

Diana Ziu gati simfonia e pare e nje artisteje shqiptare

Diana Ziu është surpriza e këtij viti në muzikën shqiptare. Simfonia e saj përgatitet të luhet premierë absolute në verë nga Orkestra Sinfonike e Radio Televizionit Shqiptar. Diana Ziu  tregon për “ABC News” se kjo simfoni

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:46.939Z

Simfonia e pare e shkruar nga nje kompozitore shqiptare

Në historinë e muzikës serioze shqiptare vendi bosh i kompozitores femër tani i takon Diana Ziut. Simfonia e saj e parë “Apoteozë Shekullit të Ri” luhet premierë nga Orkestra e Radio-Televizionit Shqiptar. Bashkë me të dhe reagimet e para

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:58.064Z

TKOB / Simfonia Nr. 9 e Antonin Dvorak dhe Triptiku i Beethoven nën drejtimin e maestro Dejan Savic

TIRANË, 21 Shtator /ATSH/. - Maestro Dejan Savic (Drejtor i Teatrit Kombëtar të Beogradit), solistët Luca Franzetti (Violonçel), Merita Rexha (piano), Abigeila Voshtina (violinë), dhe Orkestra Simfonike e Teatrit Kombëtar të Operas e Baletit çelin sezonin simfonik me një koncert të veçan

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:31.500Z

Simfonia e jetës, gruaja pishtar i paqes

Tinka Kurti, Mirush Kabashi, Enada Hoxha, Robert Radoja, Fatos Qerimaj e Lorenc Radovani ishin disa nga emrat që nderuan edicionin e gjashtë të këtij koncerti, i cili kishte si synim promovimin e rolit të gruas si pishtar i paqes në botë Qendra Kulturore "Horizontet e Reja" në bashkëpuni

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:36.145Z

“Simfonia e jetës”, Linda Rama:Kriza jonë, ekonomike dhe morale

TIRANE- Dhuna në familje mbetet një problem shqetësues në vendin tonë. Këtë e ka shprehur bashkëshortja e kryeministrit Rama, zonja Linda Rama gjatë një aktiviteti të organizuar në Teatrin e Operas dhe Baletit, duke theksuar se kriza në vendin tonë është ekonomike dhe morale. Në ed

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama