Rezultate te kerkimit per termin: +Sirte

Meta: total 388 / total_found 388 / time 0.000 / keyword[0] sirte / docs[0] 388 / hits[0] 614 /
No Pic available
  • 2016-12-02

Dy luftanije amerikane me 4 mijë marinsa zbarkojnë në Mesdhe

Rreth 4 mijë marinsa  amerikanë të grupit ARG kanë mbërritur në Detin Mesdhe pas kalimit në Kanalin e Suezit, njofton marina amerikane. Grupi është i përbërë edhe nga një anije luftarake USS Wasp (LHD 1) dhe anije tjetër USS Whidbey Island (LSD 41) iu bashkua të enjten flotës amerik

No Pic available
  • 2016-10-20

Çfarë ka ndodhur më 20 tetor?

1781 – Monarkia austriake e Habsburgëve miraton të ashtuquajturën Patenta e Tolerancës e cila zgjeroi, por jo shumë, liritë fetare të të krishterëve jo-katolikë që jetonin në territorin e perandorisë, duke përfshirë luteranët, kalvinistët, dhe ortodoksët grekë. Sipas Patent

No Pic available
  • 2016-08-12

Sirte porti i ISIS dhe pikënisja drejt Romës, kërcënimi terrorist i shkruar në mur

Sirte është porti detar i Shtetit Islamik e pika e nisjes drejt Romës, me ndihmën e Zotit”, është fraza kërcënuese e shkruar në një mur në qytetin e Sirtes në Libi, fotografuar e publikuar në facebook nga trupat ushtarake të qeverisë së Sarraj. Një pjesë e qytetit Sirte ësht

No Pic available
  • 2016-08-01

SHBA nis sulmet e para ajrore kundër ISIS

Shtetet e Bashkuara kanë nisur sulmet ajrore ndaj Shtetit Islamik në Libi. Sulmet erdhën pas kërkesës nga qeveria të mbështetur nga OKB-ja, njofton Pentagoni. Sulmet shënjestruan pozicionet në portin e qytetit Sirte, që është fortesë e ISIS. Kryeministri libian Fayez al-Sarraj, në një

SHBA bombardon një nga fortesat e ISIS
  • 2016-08-01

SHBA bombardon një nga fortesat e ISIS

Shtetet e Bashkuara kanë kryer sulme ajrore ndaj pozicioneve të ISIS në Libi, pas një kërkese nga qeveria e Kombeve të Bashkuara me bazë në Libi, ka njoftuar sot Pentagoni. Sulmet kanë goditur pozicionet e ISIS në qytetin Sirte, që konsiderohet një fortesë e të ashtuquajturit Shteti I

SHBA nis sulmet ajrore kundër ISIS në Libi
  • 2016-08-01

SHBA nis sulmet ajrore kundër ISIS në Libi

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë nisur sulmet ajrore kundër të ashtuquajtur Shteti Islamik në Libi. Lajmi bëhet me dije nga Pentagoni. Sulmet ajrore kundër ISIS janë bërë me kërkesë të qeverisë së Libisë. Sulmet ajrore mësohet se kanë pasur në objektiv pozicione të qytetin p

Libi, forcat qeveritare hyjnë në Sirte, ISIS drejt largimit
  • 2016-06-10

Libi, forcat qeveritare hyjnë në Sirte, ISIS drejt largimit

Çlirimi i qytetit Sirte në Libi është gjithnjë e më afër. Forcat qeveritare të bashkimit kombëtar të Sarraj, kanë thyer barrikadën e vendosur nga ISIS-i me mjete ushtarake dhe tanke, ndërsa në të njëjtën kohë binte edhe rajoni i Harawa-s, 70 kilometra më në jug të vendit. Milita