Rezultate te kerkimit per termin: +Sizifi

Total: 74
No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:45.471Z

Sizifi qeveritar dhe Prokuroria

Nga Ndriçim Kulla Gjëja e fundit që i duhej kryeministrit Rama pas kthimit nga SHBA, ishte një përplasje me Prokurorinë. Kryeministri gjendet në një marrëdhënie të vështirë me opozitën, për shkak se kërkon ta përdorë opozitën për të miratuar Reformën në Drejtësi, ashtu siç

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:14.583Z

Sizifi, veriu dhe lindja

Vërtet nuk e kam të qartë për çfarë ruajtjeje të integritetit territorial këmbëngulet kaq shumë kur në tërë veriun e Kosovës (jo vetëm në tri komunat serbe për të cilat parashihet këmbimi) kontrollin e plotë e ka një shtet tjetër, Serbia, në kohën kur cenim i integritetit te

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:26.718Z

Kadare, një mundim prej Sizifi

TEODOR LAÇO Pa mëdyshje, Kadare ësh të një nga shkrimtarët e gjallë më të lexuar në botën frankofone, anglofone, isfanike etj. Ai është cilësuar, bashkë me Nënë Terezën, si një nga lavditë që populli ynë i ka dhuruar botës. Tashmë, vetëm ndonjë mediokër e smirëzi mund ta

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:46.176Z

Miti i Sizifit dhe alegoria e te sotmes

Perendite te zemeruara me teper se kurre derguan Hermesin dhe ky pasi e kapi per zverku e hodhi ne thellesite me te erreta te nentokes ku Sizifi u denua jashtezakonisht rende. Ata i treguan Sizifit nje cope shkemb masiv dhe e urdheruan qe ta ngjite ate ne nje maje mali por menjehere sa guri te arrin

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:12.422Z

Sizifi i LDD-së

  Berim Ramosaj nuk e bashkoi LDK-në dhe LDD-në. Gurin të cilin e mori ta çonte në maje, nuk mundi ta lëvizë as me centimetra. Ai dha dorëheqje nga çdo gjë që e lidh me LDD-në duke mbetur, për një kohë, deputet i pavarur. LDD ndjehet pishman që nuk ka vepruar e para

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:25.432Z

Perendite e kishin denuar Sizifin...

Alber Kamy Perendite e kishin denuar Sizifin te ngjiste pa pushim nje shkemb ne maje te nje mali nga ku guri rrokullisej vetvetiu. Ato kishin gjykuar me te drejte se nuk ka ndeshkim me te tmerrshem se puna e padobishme dhe e pashprese. Po ti besojme Homerit Sizifi eshte njeriu me i ditur dhe me i

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:37.203Z

PSE MA NDEZIMAGJINATËN MITI I SIZIFIT?

  Se u dënua nga perënditë të ngjiste pa pushim një shkëmb në majë të një mali, nga ku guri rrokullisej vetvetiu? Se “lidhi” me zinxhirë Vdekjen? Se i hipi në kokë të vinte në provë gruan e tij që pas vdekjes të mos i bëhej varr? Se u dënua pa gjyq, pa gjyqtar

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama