Rezultate te kerkimit per termin: +Skanderbeg

Meta: total 238 / total_found 238 / time 0.000 / keyword[0] skanderbeg / docs[0] 238 / hits[0] 310 /
No Pic available
  • 2017-06-12

Besnik Mustafaj është shpallur autori i vitit në Kosovë

Beti Njuma përkthyesja më e mirë me Gjyzlyket e arta të Giorgio Bassanit Besnik Mustafaj është shpallur autori i vitit, në edicionin e 19-të të Panairit të Librit që u mbajt në Kosovë. Shoqata e Botuesve e vlerësoi atë me këtë cmim për librin Endrra e doktorit botimet Toena. Gazeta

No Pic available
  • 2017-04-25

Shkodër, spektakël me këngë e kostume tradicionale arbëreshë

Kanë rrugëtuar nga Italia, atje ku janë vendosur prej vitesh për të jetuar e ndërtuar një komunitet shqiptar, i larguar nga trojet e veta për shkak të luftës, e që sot kthehen në tokën mëmë. 60 arbëresh i dhanë një ditë feste Shkodrës, ku me kostumet dhe këngët e tyre tradicion

Le Gaulois, 5 shtator 1928: Pse Zogu I dhe jo Skënderbeu III?
  • 2017-03-01

Le Gaulois, 5 shtator 1928: Pse Zogu I dhe jo Skënderbeu III?

Nga Aurenc Bebja Në gazetën franceze,  Le Gaulois, botuar të mërkurën e 5 shtatorit 1928, gjejmë një shkrim të sjellur nga gazetari me inicialet R.C., i cili shtron pyetjen se përse Ahmet Zogu mori titullin Zogu i I-rë dhe jo Skënderbeu i III-të. Sigurisht që francezi e ka sqaruar kët

Vila luksoze e Amit dhe Ermalit
  • 2017-01-09

Vila luksoze e Amit dhe Ermalit

Ata u zhvendosën në shtëpinë e tyre të re vetëm pak kohë më parë. Rezidenca ku jeton Amarda Toska dhe Ermal Mamaqi, e cila ndodhet në Rolling Hills në Tiranë, është me të vërtetë një vilë luksoze. Këtë e ka vërtetuar edhe çifti i dashur për publikun shqiptar përmes fotove e

No Pic available
  • 2016-11-21

Stërnipi i Skënderbeut viziton vendvarrimin e Heroit Kombëtar

Një pasardhës i Kastriotëve, arbëreshi Loris Castriota Skanderbegh, ka vizituar vendvarrimin e heroit tonë kombetar Gjergj Kastriot Skenderbeu në Lezhë. I ndodhur në Shqipëri si pjesë e takimit të diaspores, arbëreshi nuk shmangu dot nderimin mbi varrin e paraardhesit të tij. Ai thotë

Shalom
  • 2016-11-12

Shalom

Nga Enkel Demi Ky është urimi i mirëseardhjes në gjuhën hebreje që njihet gjerësisht në gjithë botën. Kjo fjalë do të thotë paqe. Myslimanët e përdorin selam, kurse kristianët e thonë shpesh shalom në gjuhën e hebrenjve. Ky qe mesazhi që përcolli publikisht Skënder Bruçaj,

No Pic available
  • 2016-09-03

Arti i buzëqeshjes në skenën arbëreshe

-Rreth shfaqjes së grupit teatral Shoqëria e ndrikullave tek arbëreshët në Çivita- Ndue Lazri Mbrëmja bie e qetë në Çivita, këtë fshat të bukur arbëresh ngulur mbi shkëmb në këmbët e parkut të madh natyror të Polinos në Kalabri. Oborri i shkollës, ku janë vënë radhë me karr