Rezultate te kerkimit per termin: +Skema

Meta: total 1000 / total_found 9097 / time 0.004 / keyword[0] skema / docs[0] 9097 / hits[0] 12879 /
No Pic available
  • 2017-06-23

Basha shpjegon skemën e ekonomisë: Do ulim TVSH që vitin e parë

Perballë gazetares së ekonomisë Aurora Sulçe,  kryetari i PD, Lulzim Basha ka shpejguar skemën e uljes së taksave dhe rritjes së shpenzimeve. Basha tha se do të ulë TVSH që vitin e parë të ardhjes në pushtet.  Aurora Sulçe: Ku do i gjeni paratë zoti Basha dhe për të ulur t

No Pic available
  • 2017-06-21

Sekreti i formulës që përkthen votat në mandate

Fushata elektorale po mbyllet dhe nëse lexon median, dëgjon studiot televizive dhe shikon se çfarë deklarojnë politikanët është e lehtë të kuptohet se shumica e tyre nuk e njohin sistemin zgjedhor dhe formulat e kalkulimit të mandatave. Konkretisht, mund të ndodhë që një parti të fit

No Pic available
  • 2017-06-18

Bien aplikimet për skemat mbështetëse të Qeverisë në bujqësi e blektori

Krahasuar me 870 aplikime për skemat mbështetëse të qeverisë në bujqësi dhe blegtori, ky vit duket i zbehtë në Fier dhe Mallakastër. 207 fermerë kanë aplikuar për këto skema, ndërsa bie në sy një rënie drastike e kërkesës për mbjelljen e pemëve frutore dhe vreshtave. Zyrtarët

No Pic available
  • 2017-06-17

Mashtrimi me punësimet në burg, kërkohet hetim për dy kandidatë të LSI

Ministria e Drejtësisë zbardh detajet e hetimit administrativ lidhur me rrethanat mbi procesin e rekrutimit fiktiv të stafit të IEVP Shkodër. Gjithashtu ka urdhëruar kallëzimin në Prokurori të ish-drejtuesve dhe nëpunësve të Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve të përfshirë

No Pic available
  • 2017-06-16

Kësti për Greqinë, 8.5 mld euro për të shmangur një krizë të re borxhesh

8.5 miliardë euro do ti akordohen Greqisë nga kësti i paketës së shpëtimit. Ministrat e Eurozonës arritën marrëveshjen për të zhbllokuar shumën që do të ndihmojë Greqinë të shmangë një krizë të re të borxheve. Skema aktuale e financimeve për Athinën përfundon vitin e ardhsh

No Pic available
  • 2017-06-13

Klientelizmi politik: Donatori i LSI-së fiton miliona në tendera publikë

Përgjatë dy dekadave të fundit, partitë politike në Shqipëri kanë fshehur donatorët e mëdhenj të fushatave elektorale, duke deklaruar pranë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve vetëm emra funksionarësh partiakë. Por në vitin 2016, kjo traditë u thye nga Lëvizja Socialiste për Integrim

Shtohen pensionistët, shqiptarët po plaken
  • 2017-06-13

Shtohen pensionistët, shqiptarët po plaken

Sipas Institutit të Sigurimeve Shoqërore, në 6 vitet e fundit numri i pensionistëve në Shqipëri është rritur me 12.8 për qind. Të dhënat zyrtare tregojnë se shqiptarët po plaken dhe kjo ka pasoja të drejtëpërdrejta mbi skemën e pensioneve. Vitin e kaluar shpenzimet totale të siguri