Rezultate te kerkimit per termin: +Skulptura

Meta: total 957 / total_found 957 / time 0.000 / keyword[0] skulptura / docs[0] 957 / hits[0] 1341 /
No Pic available
  • 2017-06-25

Mposhti sëmundjen dhe u kthye në legjendë: 30 kuriozitete në 30-vjetorin e Messi-t

Lionel Andrés Leo Messi ka lindur më 24 qershor 1987. Lindur dhe rritur në qendër të Argjentinës me prindërit e tij Jorge dhe Celia, dhe vëllezërit e motrat e tij: Maria, Matias dhe Rodrigo. Ai filloi të takonte Antonella Roccuzzo në vitin 2008. Ai dhe Antonella kanë dy djem, Mateo dhe T

Skulptura gjigande me margarinë hyn në Librin e Rekordeve Gines
  • 2017-05-30

Skulptura gjigande me margarinë hyn në Librin e Rekordeve Gines

Kryekuzhinieri, Anand Devwart Jategaonkar nga India krijoji një rekord të ri botëror të Gines duke ndërtuar skulpturën me të madhe të margarinës në botë në Mumbai. Skulptura gjigande është një kopje e së famshmes Trimurti of Elephanta dhe peshon 1506 kg. Sipas Librit të Rekordeve Gi

Projekti ambicioz, të shëtisësh mbi pemë dhe pa i prekur
  • 2017-05-08

Projekti ambicioz, të shëtisësh mbi pemë dhe pa i prekur

Një shëtitje në zemër të pyllit, në mes të pemëve, i fshehur nëpër shtigje dhe shkurre. Quhet Parkorman, parku i jashtëzakonshëm i projektuar nga arkitektët e studios Dror, në Turqi. Parku ndodhet vetëm dy hapa larg Stambollit në Turqi. Inxhinierët kanë prezantuar planin e ndërtim

Arti? Të çlirosh veten, nga muret e bardha
  • 2017-05-02

Arti? Të çlirosh veten, nga muret e bardha

Me artistin Heldi Pema Ai mund të ndërtojë gjithçka me një pikturë, duke e parë atë si formën më të mirë përmes së cilës mund ti japë kuptim situatave. I formuar me disa disiplina, si skulptura apo video-art, Heldi Pema është nga ata artistë bashkëkohorë që kërkon ta mbajë f

No Pic available
  • 2017-04-23

Krijohen skulpturat me pilulat e ekstazisë

Një artist ka krijuar disa skulptura guri të mëdha që duken si pilula ekstazie që kushtojnë nga 1200 dollarë secila. Daniel David është një skulptor i njohur për prodhon pllaka të gdhendura me dorë nga guri i bardhë apo guri ranor. Pamjet janë publikuar nga vetë ai ku duken logot e k

No Pic available
  • 2017-03-19

Dom Gjergj Meta: Filmat e diktaturës nxisin urrejtje, por jam kundër censurës

Fatmira NIKOLLI Dom Gjergj Meta tregon arsyet pse është kundër ndalimit të shfaqjes së filmave të Ish-Kinostudios, edhe pse në disa prej tyre, mbi klerin hidhet baltë. Duke qenë i qartë se arti dhe feja jo gjithëhere kanë ecur përkrah, Zëvendësi i Përgjithshëm i Arkidioqezës Tiran

POTEMKINI NË SHKUP
  • 2017-03-08

POTEMKINI NË SHKUP

Grigorij Aleksandroviç Potemkin, ka më se dy shekuj që ka vdekur. Kolonizoi shumë vise të pushtuara nga Rusia cariste, përfshi edhe Krimenë, e cila sërish është bërë mollë sherri mes fuqive. Ndërtoi edhe qytete të tëra në viset e pushtuara. Në histori, mbeti i njohur për mashtrime