Rezultate te kerkimit per termin: +Skulpturat

Meta: total 348 / total_found 348 / time 0.000 / keyword[0] skulpturat / docs[0] 348 / hits[0] 470 /
80 Vjetori i Muzeut Arkeologjik dhe Historik Zogu I
  • 2016-10-11

80 Vjetori i Muzeut Arkeologjik dhe Historik Zogu I

Ph.D.C. Melsi Labi Drejtor i Muzeut Historik Kombëtar   80-vjetori i çeljes së muzeut të parë arkeologjik në Shqipëri u kalua në heshtje, sepse vëmendja u përqendrua tek martesa e princit Leka II, ndonëse muzeu i parë mbante emrin e mbretit Zogu I. Ndërkohë që zhvillohej ceremonia

Kështjella Vogelsang, ish-shkolla naziste hapet si muze
  • 2016-10-07

Kështjella Vogelsang, ish-shkolla naziste hapet si muze

Nazistët e ndërtuan kështjellën Vogelsang për të formuar elitën e ardhshme të udhëheqjes naziste, pasardhësit e partisë. Arkitektura, simbolet, fotografitë e figurat ta kujtojnë atë deri sot. Shkolla u shndërrua në muze Ideali nacionalsocialist Në ish kështjellën e nacional-social

10 tempuj më të lashtë në botë dhe historitë e tyre (FOTO)
  • 2016-09-02

10 tempuj më të lashtë në botë dhe historitë e tyre (FOTO)

Tempujt janë vende të shenjta adhurimi. Janë ndërtuar që nga kohërat e lashta në një numër të madh, një pjesë e tyre janë shkatërruar dhe harruar tërësisht. Megjithatë, disa prej tyre kanë rezistuar me shekuj dhe mbeten në gjendje të mrekullueshme edhe në ditët tona. 10.Tempull

PERGAMENA QË MBËSHTJELL LEGJENDËN E  OLIMPIADAVE
  • 2016-08-06

PERGAMENA QË MBËSHTJELL LEGJENDËN E OLIMPIADAVE

Bajram Peçi Olimpiada, qysh nga ngjizja e lashtë, sportive e mistiko-fetare, është kuptuar pa shumë ndryshime e ka mbërritur deri në ditët tona si simbol i kërkesës për të vendosur paqe në njerëz e popuj. Lindi si një veprim i veçantë, art sportiv, u rrit si një flakë shpërthyese

Nuk do të rindërtohet shtëpia 100 vjeçare e Prishtinës
  • 2016-07-01

Nuk do të rindërtohet shtëpia 100 vjeçare e Prishtinës

Ministria e Kulturës e ka shfuqizuar vendimin për rikonstruimin e monumentit 100 vjet të vjetër në qendër të Prishtinës, dhjetë muaj pasi e kishte miratuar këtë projekt, shkruan sot Koha Ditore. Shteti i ka rënë pishman që objekti karakteristik për skulpturat e stilit të neorenesanc

Koncepti i ri per skulpturen
  • 2016-06-30

Koncepti i ri per skulpturen

brbrNese flasim per skulpturat ne Shqiperi veshtire te mos na shkoje nder mend shtatorja e Nene Terezes ato te vellezerve Frasheri apo heronj te tjere qe duket sikur kane pushtuar me historite  e tyre edhe sheshet e lulishtet Keshtu ka qene dikur edhe ne vende te tjera te botes ku historia rr

Art me kokrrat e kafesë
  • 2016-06-08

Art me kokrrat e kafesë

Një artiste filipineze ka krijuar vepra vërtet të rralla artistike, piktura me kokrra kafeje. Ella Hipolito, e sapo diplomuar, ka kombinuar dashurinë e saj për kafenë dhe artin duke përdorur përzierje të ndryshme për të krijuar skulptura dhe piktura. “Kafeja mund të jetë arabike,