Rezultate te kerkimit per termin: +Soci

Meta: total 93 / total_found 93 / time 0.000 / keyword[0] soci / docs[0] 93 / hits[0] 129 /
Kur CIA dashuronte një libër dashurie
  • 2017-06-21

Kur CIA dashuronte një libër dashurie

57 vjetori i vdekjes së Boris Pastërnak rikthen leximet e Doktor Zhivagos Doktor Zhivago nuk është vetëm një libër I bukur për dashurinë, por një libër që vazhdon të emancipojë shoqëri. Në 57 vjetorin e ndarjes nga jeta të Boris Pastërnak, botuesit e këtij romani në të gjithë b

Koncensioni SGS i Berishës dhe pafuqia e Ramës
  • 2016-06-30

Koncensioni SGS i Berishës dhe pafuqia e Ramës

Nga Eduard Zaloshnja Kur shkova për herë të parë te qendra e koaludimit të automjeteve në Fushë-Prezë, mendova se do të gjeja një shërbim të denjë për një kompani zviceriane si SGS-ja (Société Générale de Surveillance), e cila kishte fituar nga qeveria Berisha koncensionin e ko

Tashmë e njohim portretin e zbuluesit të Kodikëve të Beratit
  • 2016-04-26

Tashmë e njohim portretin e zbuluesit të Kodikëve të Beratit

Kthehesha rrugëve të Parisit dhe imagjinoja ndërkohë si në një film, rrugëtimin e këtij njeriu në pranverën e vitit 1885, kur ky udhëtar i veçantë shfaqej në brigjet jugore të Shqipërisë, në Vlorë, për t’u ngjitur pastaj mbi një kalë drejt Beratit. Në shënimet e t

Nënë e bijë, me një botë shqiptare
  • 2016-04-15

Nënë e bijë, me një botë shqiptare

Venus Ghata (Gjata) është një shkrimtare dhe poete mjaft e njohur në Francë dhe në botën frankofone. Shkak i pikëtakimit të parë me të ishte interesimi që kisha për të njohur dhe shkruar mbi Jean Ghata (Gjata) një shkencëtar me origjinë shqiptare i panjohur për ne dhe me një histo

Shkodër: 5 misione arkeologjike tregojnë pasurinë
  • 2016-04-05

Shkodër: 5 misione arkeologjike tregojnë pasurinë

Galeria e Arteve në Shkodër, më 8 prill, prezanton në një ekspozitë rezultatet e pesë misioneve arkeologjike në kuadrin rajonal të territorit të Shkodrës. Bëhet fjalë për rezultatet e këtyre dhjetë viteve të fundit, të misioneve franceze në Koman e Lezhë, misioneve polake në Sh

Të sëmuresh nga dashuria
  • 2016-01-25

Të sëmuresh nga dashuria

Paul Gauguin, nga moskuptimi në artin e vërtetë. Historia e një prej artistëve më të njohur të shekullit XX. Nga Parisi në Haiti, një rrugëtim i shndërruar në tablo Luan Rama Atelieri i dikurshëm i Paul Gauguin në Rue Vercingetorix pranë Montparnasse, është dy hapa nga shtëpia ime

Vdekja e gomarit: Çfarë sheh Shoqëria e LED-it?
  • 2016-01-13

Vdekja e gomarit: Çfarë sheh Shoqëria e LED-it?

Nga Elvin Nuri Asgjë personale, thjesht paradoks Më 1 janar, rreth 20 orë pasi civilizimi ynë celebroi nisjen e një tjetër segmenti kohor, rastisa ta pija kafenë e parë të vitit 2016 në një nga pak baret ende të hapura përreth rrethrrotullimit të Sheshit Wilson. 1 janari me më pak