Rezultate te kerkimit per termin: +Solen +Alla

Meta: total 47 / total_found 47 / time 0.000 / keyword[0] solen / docs[0] 52 / hits[0] 59 / keyword[1] alla / docs[1] 2955 / hits[1] 3936 /
No Pic available
  • 2014-05-29

Mbrëmje Beliniane në hollin koncertor të operës

Romanca të kompozitorit italian Vincenzo Bellini, të cilat kanë filluar të kompozohen prej tij që në moshën 12-vjeçare u interpretuan mbrëmë nga artistë të TKOB në hollin koncertor.Në këtë koncert performuan të sh

No Pic available
  • 2014-02-13

“Cosi fan tutte”, një opera mengjyra romantike dashurie

TIRANE- Një nga kryeveprat e Mozartit, një komedi e llojit joshës dhe erotik e mashtrimit dashuror qoftë tek gruaja, qoftë te burri do të zbres në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit nga lirikët shqiptarë. Një opera që pritet të

Arti,  dhimbja  dhe edukata
  • 2012-08-05

Arti, dhimbja dhe edukata

EDMOND TUPJA Të mërkurën e kaluar, në Teatrin e Operas dhe të Baletit, u organizua një mbrëmje artistike për të nderuar kujtimin e Poetit Ali Podrimja, që vdiq krejt papritur muajin paraardhës. Ishte një veprimtari e veçantë, një homazh i përzishëm me një domethënie të thellë: a

No Pic available
  • 2012-08-03

Një përshpirtje me muzikë e poezi për Ali Podrimjen

Nga mbrëmja poetike kushtuar Ali Podrimes U zhvillua në Teatrin e Operës Gjithmonë Ali Podrimja Akademikë, shkrimtarë e politikanë nga Shqipëria e Kosova nderuan poetin. Si një ikje pa lamtumirë ishte ajo e Ali Podrimjes. Larg syve të të gjithëve, që askush të mos e shihte tek i jepe

No Pic available
  • 2012-08-02

Mirush Kabashi: Ali Podrimja, poeti shtegtar i shqipes

Izaura Ndoj Ali Podrimja, poeti qe per vite me radhe i kushtoi jeten penes shqiptare, i kendoi atdhetarise se tij, dhimbjes dhe mallit per djalin! Ky eshte Ali Podrimja, poeti i ndare nga jeta pak kohe me pare, ku u perkujtua mbreme ne nje mbremje poetike ne skenen e Teatrit Kombetar te Operes dhe B

Podrimja përkujtohet në TKOB
  • 2012-08-01

Podrimja përkujtohet në TKOB

Poeti, Ali Podrimja, do të përkujtohet të mërkurën mbrëma (sonte) me një mbrëmje poetike, që mbahet në skenën e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit (TKOB). Ngjarja, që fillon nga ora 19, titullohet “Gjithmonë Ali Podrimja”, dhe pjesë e saj do të jenë aktorët Yllka Muj

No Pic available
  • 2012-08-01

Teatri i Operës: Mbrëmje për Ali Podrimen

Gazeta ShqipAli Podrimja, 1942-2012, nje nga poetet me te rendesishem shqiptar te kohes sone. Teksa Ali Podrimja u përcoll për në banesën e fundit, jehona e poezive të tij mbetet. Si një homazh për humbjen e poetit, Ministria e Kulturës organizon sot, ora 19:00 në Teatrin e Operës dhe Bale