Rezultate te kerkimit per termin: +Somalise

Total: 57
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:13.675Z

Klinton mbeshtet qeverine e Somalise

Sekretarja amerikane e shtetit, Hilari Klinton premtoi zgjerim te mbeshtetjes se SHBA per qeverine e Somalise, ndersa ajo eshte e impenjuar kunder ekstremisteve islamike qe mendohet se jane te lidhur me Al-Kaeden. Keto komente zonja Klinton i beri gjate vizites ne Somali, ne kuader te turneut te

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:19.778Z

OKB-ja shpall nje tjeter rajon te Somalise zone urie

Ekspertet e OKB-se ne Nairobi te henen 5.9. shpallen zyrtarisht nje tjeter rajon te Somalise si zone te rrezikuar nga uria. Tani ne gjashte rajone te vendit afrikanolindor mbizoteron zyrtarisht emergjenca e urise. Ne to ben pjese edhe kryeqyteti Mogadishu. Ndihma veshtiresohet nga sundimi i milici

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:41.492Z

Piratet kerkojne 35 milione dollare

Shtetet e Bashkuara i jane bashkuar Rusise ne shprehjen e shqetesimit per rrembimin e nje anijeje te Ukraines, me armatime te ndryshme, municione dhe 33 tanke luftarake. Anija ishte rrembyer nga piratet ne bregdetin e Somalise. Zedhenesi i Pentagonit, Brayan Uitman, tha se Shtetet e Bashkuara jane t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:39.862Z

Per dy jave mbi 230 viktima ne Somali

Sipas njoftimit te Komisariatit te Larte per Refugjate te OKB ne Gjeneve gjate betejave te dy javeve te fundit ndermjet forcave qeveritare dhe grupit ekstremist Al-Shabab ne Mogadish jane vrare mbi 230 civile dhe te pakten 400 te tjere jane plagosur. Per shkak te luftimeve nga vendbanimet e tyre j

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:44.503Z

Bashkimi Evropian mision te perbashket per gjuetine e pirateve

Bashkimi Evropian do te veproje me masa me te forta ushtarake kunder veprimeve te pirateve para bregdetit te Somalise. Edhe Gjermania do te jape per kete nje kontribut me te madh, permes dergimit te nje fregate. Afati i fundit eshte fundi i ketij viti, ushtare gjermane mund te jene pjesemarres edhe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:11.300Z

Anijet kineze luftojne piratet

Autoritetet e forcave detare te Kines kane deklaruar se jane te gatshme qe te zgjasin misionin e tyre ne ujerat pergjate Somalise per te mbrojtur anijet tregetare kineze nga sulmet e pirateve.3 anijet luftarake kineze jane nder me te sofistiikuarat e marines kineze dhe kane 800 anetare ekuipazhi s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:39.511Z

Somali, piratet lirojne anijen amerikane

Eshte kthyer ne duart e ekuipazhit kontrolli i anijes amerikane te marre peng nga piratet ne ujerat e Somalise. Lajmin e bejne te ditur mediat amerikane, te cilat iu referohen burimeve prane Departamentit te Mbrojtjes. Nderkohe, sipas pronarit te kompanise se anijeve, John Reinhart, ekui

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama