Rezultate te kerkimit per termin: +Sonntag

Meta: total 224 / total_found 224 / time 0.000 / keyword[0] sonntag / docs[0] 224 / hits[0] 266 /
No Pic available
  • 2017-03-06

Erdogan kërcënon Gjermaninë me kryengritje

Erdogani kërcënon, ndërsa Gabriel angazhohet për dialog. Ministri i Jashtëm gjerman Sigmar Gabriel paralajmëron nga shkallëzimi i grindjeve me Turqinë. Kryeministri i Turqisë Recep Taip Erdogan ka akuzuar Gjermaninë, për shkak të ndalimit të disa tubimeve dhe paraqitjeve të ministrave

No Pic available
  • 2017-03-06

De Maizière kërkon kontrolle më të rrepta të zonës kufitare

Ministri i Brendshëm gjerman Thomas de Maisiere kërkon një kontroll më të rreptë të personave që futen në Gjermani. Ai pohon se kontrollet duhet të zbatohen edhe nga policitë e landeve. Komisioni Evropian i ka inkurajuar para pak kohësh shtetet anëtare që t’i zbatojnë sipas rreg

Merkel dhe Trump theksuan rëndësinë e NATO-s   
  • 2017-01-29

Merkel dhe Trump theksuan rëndësinë e NATO-s  

Në një deklaratë pas telefonatës 45 minutësh mes presidentit Trump dhe kancelares Angela Merkel u tha se “ata kanë trajtuar çështje me rëndësi fundamentale”, siç është ajo e NATO-s. “Liderët kanë pranuar se NATO duhet të mbetet e aftë për t’u përballur me t

No Pic available
  • 2017-01-23

Media gjermane akuzon Italinë për masakrën e Berlinit

Një muaj nga vrasja e Anis Amri,e përditshmja gjermane “Welt am Sonntag” akuzon Italinë si një nga përgjegjëset e kësaj ngjarje tragjike. Amri, atentatori i Berlinit më 19 dhjetor 2016 , me një automjet të tipit TIR, shkaktoi vdekjen e 12 personave të pafajshëm, në një merk

No Pic available
  • 2016-12-12

Zvicra zëvendëson frëngjishten me gjuhën shqipe

Studimi i fundit i PISA-s ka zbuluar se shumë nxënës në Zvicër kanë vështirësi për të lexuar një tekst të thjeshtë. Për këtë arsye mësuesit kanë dalë me një propozim të ri për trajtimin e këtij problemi. Sipas tyre kjo ka të bëjë më gjuhën amtarë të fëmijëve të emigr

No Pic available
  • 2016-11-28

Rama takon Merkelin, por Presidenti gjerman kërkon pezullimin procesit të anëtarësimeve në BE

Presidenti gjerman, Joachim Gauck, në një intervistë për gazetën Welt am Sonntag ka thënë se BE-ja duhet ta ngadalësojë hapin e zgjerimit në vende të tjera. Mendoj se BE-ja duhet të ndalet dhe të mos zgjerohet momentalisht. Duhet të diskutojmë për mënyrën e zgjerimit dhe a kemi kri

Joachim Gauck Te ndalet zgjerimi i BE
  • 2016-11-28

Joachim Gauck Te ndalet zgjerimi i BE

var fbShare url httpvizionplusaljoachim-gauck-te-ndalet-zgjerimi-i-besize smallbrbrPresidenti i Gjermanise Joachim Gauck ka kerkuar qe te ndalet zgjerimi i procesit te zgjerimit te Bashkimit Europian Ne nje interviste dhene per elt am Sonntag kreu i shtetit e ka cilesuar kete veprim te domosdoshem