Rezultate te kerkimit per termin: +Sovjetik

Total: 6642
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:44.194Z

Modeli sovjetik

Lufta e SHBA-s n Afganistan ngrthen n vete ngjashmri t mdha me luftn katastrofale t sovjetikve n kt vend para dy dekadave, kur nj armat moderne prballej me grupe t vogla guerile dhe kur invaduesit u prballn me vshtirsi pr t formuar nj qeveri aspak t popullarizuar n Kabul. Por, krahasimet e ktilla,

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:21.494Z

FOTOT/ Kur shpërbëhej Bashkimi Sovjetik

Shpërbërja e Bashkimit Sovjetik konsiderohet si një nga ngjarjet më të rëndësishme në histori. Fotografi gjerman Daniel Biskup, që ka qenë në Rusi në fund të viteve 80 dhe fillim të viteve 90, sjell këto foto të rralla nga ajo periudhë. Fotot janë botuar nga Spiegel.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:20.113Z

Shqipëria shtrin duart drejt Bashkimit Sovjetik

Pa ndihmën e BS-së, plani pesëvjeçar nuk do të realizohej. Çfarë shkruan gazeta “Bashkimi” e datës 5 nëntor 1951 Gazeta “Bashkimi” e datës 5 nëntor 1951 shkruan për ndihmën e pazëvendësueshme të aleatëve rusë. Në raportin mbi direktivat e planit pesëvjeçar, shoku Enver H

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:29.268Z

Kisha e ringjalljes së Bashkimit Sovjetik

Dy vizitat që patriarku i Kishës Ortodokse të Rusisë, Kirilli, ndërmori më 27 korrik në Ukrainë, dhe më 26 shtator në Bjellorusi, kanë ravijëzuar një doktrinë të re fetaro-politike të kësaj kishe, e cila synon të ringjallë statusin e superfuqisë, që Rusia kishte deri në vitin 1

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:20.714Z

Shehu: “Ja marrëdhëniet tona me Bashkimin Sovjetik”

Fjala e Mehmet Shehut, e mbajtur para Hrushovit në vitin 1957. Raportet mes Moskës dhe Tiranës dhe bashkëpunimi mes tyre I dashur shoku Bulganian, I dashur shoku Hrushov, Të dashur shokë dhe miq, Më lejoni që t’ju shpreh falënderimet më të përzemërta për këtë pritje kaq të ngro

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:45.581Z

Rusia drejt rithemelimit te Bashkimin Sovjetik

0 Presidenti rus Vladimir Putin hedh nje tjeter hap te rendesishem drejt projektit te tij per afrimin me

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:59.316Z

Lituania publikon dokumentat e ish shërbimit sovjetik

Qeveria e Lituanisë ka publikuar në internet një numër të madh dokumentash për aktivitetet e ish shërbimit sekret sovjetik, KGB, gjatë kohës kur shteti Baltik ishte në Bashkimin Sovjetik. Duke folur në Vilnius në ceremoninë me rastin

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama