Rezultate te kerkimit per termin: +Sprache

Meta: total 16 / total_found 16 / time 0.000 / keyword[0] sprache / docs[0] 16 / hits[0] 16 /
Heidegger: Veç një zot mund tna shpëtoj
  • 2017-12-29

Heidegger: Veç një zot mund tna shpëtoj

Më 23 shtator të vitit 1966 Rudolf Austein dhe Georg Wolff nga gazeta Der Spiegel, realizuan një intervistë me filozofin e shquar gjerman Martin Heidegger. Me këtë rast, Heidegger insistoi që kjo intervistë të mos publikohej në të gjallë të tij. Kështu, ajo u publikua dhjetë vjet më

No Pic available
  • 2017-08-01

Mjeda pas 80 vitesh heshtja nuk ka vend!

Nga Përparim KABO U mbushën plot 80 vite që Ndre Mjeda nuk jeton Ishte 1 gushti 1937, kur u fik në Shkodër Ndokush do të thotë: Ah, ah ai poeti i Vajit të Bilbilit Ai prifti poet dhe mund të ikë nga ngjarja dhe kujtesa si pa të keq Ka punë ndoshta, ose e ka të mbushur skedën e mendjes

Mjeda, mes teologjisë dhe vargjeve të zemrës
  • 2016-12-13

Mjeda, mes teologjisë dhe vargjeve të zemrës

150 vjetori i Ndre Mjedës kremtohet në Biblotekën Kombëtare Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, zhvilloi të martën, më 13 dhjetor, aktivitetin kremtues në 150-vjetorin e lindjes së poetit të shquar Ndre Mjedja, me pjesëmarrjen e Ministres së Kulturës, Mirela Kumbaro-Furxhi, të ftuari

Gjurmë të poezisë indoeuropiane në emra ilirë
  • 2016-09-03

Gjurmë të poezisë indoeuropiane në emra ilirë

Dr. Nelson R. Çabej Ilirët janë një nga popujt indoeuropianë të Europës që në lashtësi zinin tërë Ballkanin perëndimor, nga lumi Sava e Danub në veri, deri në gjirin e Artës në jug, duke pasur si kufi natyror në lindje lumenjtë Morava dhe Vardar. Idoeuropianët ishin një popull i

EQREM ÇABEJ DHE ALBANOLOGJIA SOT
  • 2016-08-10

EQREM ÇABEJ DHE ALBANOLOGJIA SOT

Nelson R. ÇABEJ Kur kthejmë sytë prapa në rrugën 5-6-shekullore të zhvillimit të albanologjisë, vepra e Eqrem Çabejt (1908-1980) na del para si Tomor i lartë, në peizazhin e gjerë e të larmë të kulturës shqiptare. Përmasat e jashtëzakonshme dhe shumanshmëria e veprës së tij, e b

No Pic available
  • 2013-10-19

Në 80 vjetorin e lindjes së profesor dr. Wilfried Fiedler

19-10-2013 / Nga Rexhep Ismajli Në traditën e madhe të albanologjisë gjermaneNjë nga albanistët më të njohur të kohës sonë, gjithsesi më i rëndësishmi në hapësirën gjuhësore gjermane të këtij gj

No Pic available
  • 2012-09-21

Prof. dr. Shefik Osmani, personalitet i shquar i arsimit dhe i mendimit pedagogjik shqiptar Nga Prof. Dr. Pajtim Bejtja

Pak kohe me pare, me 21 korrik 2012, pas nje semundjeje te gjate, u nda nga jeta, ne Tirane, mesuesi i merituar, prof. dr. Shefik Osmani. Shefiku ka lindur ne vitin 1923 ne Shkoder, ne nje familje njerezish arsimdashes dhe qe u bene personalitete te arsimit tone kombetar. Babai i tij, Et'hem Osmani