Rezultate te kerkimit per termin: +Staffan

Meta: total 79 / total_found 79 / time 0.000 / keyword[0] staffan / docs[0] 79 / hits[0] 92 /
No Pic available
  • 2018-04-25

OKB dhe BE thirrje për rinisjen e bisedimeve të paqes për Sirinë

Kombet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian kanë bërë thirrje që të rinisin bisedimet politike, me qëllim që ti jepet fund konfliktit 7-vjeçar sirian, duke thënë se fitimet e fundit territoriale nga Damasku zyrtar dhe aleatët e saj nuk e kanë sjell më afër paqen. I dërguar i posaçëm i

No Pic available
  • 2018-03-20

I dërguari i OKB-së: ISIS mund të rikthehet në Siri

Siria është duke shkuar drejt një ndarje katastrofike dhe mund të shohim kthimin e grupit militant Shteti Islamik, nëse nuk arrihet një marrëveshje gjithëpërfshirëse e paqes, ka thënë sot i dërguari i Kombeve të Bashkuara për Siri, Staffan de Mistura. E vërteta është se një ndarje

No Pic available
  • 2017-08-17

OKB do negociata serioze për Sirinë

Kombet e Bashkuara shpresojnë se gjatë muajit tetor apo nëntor të zhvillohen negociata serioze, në mes të qeverisë siriane dhe opozitës, e cila ende nuk është e bashkuar, ka thënë i dërguari special i OKB-së, për Sirinë, Staffan de Mistura. Jemi duke pritur shumë nga Rusia, Irani dh

No Pic available
  • 2017-07-15

Bisedimet për Sirinë, De Mistura: Raundi i ardhshëm fillon në shtator

Në përfundim të raundit të shtatë të bisedimeve për paqen në Siri, i dërguari special i Kombeve të Bashkuara, Staffan de Mistura shprehet se është shënuar progres gradual. Ai tha se Franca mund të luajë një rol më të rëndësishëm në proçesin e vendosjes së paqes në Siri. I d

No Pic available
  • 2017-07-11

Siri, armëpushimi po zbatohet gjerësisht

Një organizatë siriane që monitoron luftën tha sot se armëpushimi i arritur për tre krahina të pjesës jugore të vendit po zbatohet gjerësisht, me disa raportime për dhunë. Kjo vjen ndërkohë që qeveria dhe rebelët sirianë po përgatiteshin për të hapur raundin e fundit të bisedime

No Pic available
  • 2017-05-19

Rusia dënon ashpër sulmet amerikane ndaj bazës siriane

Sulmi ajror i Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të saj ndaj forcave të që mbështet qeveria siriane Rusia e konsideron të papranueshëm dhe në shkelje të sovranitetit të vendit, tha zëvendësministri i jashtëm rus Genadi Gatilov. “Çdo veprim ushtarak që çon në përkeqësimin e

No Pic available
  • 2017-04-04

OKB do të hetojë sulmin e dyshuar kimik në Siri

Hetuesit e Kombeve të Bashkuara për krime lufte hapën hetimet e një sulmi të dyshuar kimik në provincën Idlib të Sirisë, i cili ka lënë të vdekur së paku 58 veta. Komisioni i OKB-së për Hetime e dënoi po ashtu sulmin e së martës. Në deklaratën e tij dënohen edhe sulmet e dyshuar