Rezultate te kerkimit per termin: +Star +Trek

Meta: total 98 / total_found 98 / time 0.000 / keyword[0] star / docs[0] 2218 / hits[0] 3048 / keyword[1] trek / docs[1] 1558 / hits[1] 2118 /
Ide nga filmat fantastiko-shkencorë aplikohen në mjekësi
  • 2018-01-29

Ide nga filmat fantastiko-shkencorë aplikohen në mjekësi

Ndërsa analizat me ultratinguj dhe me rreze X i ndihmojnë mjekët të diagnostikojnë të gjitha sëmundjet, nga kanceri i gjirit te guri në veshka, këto lloj analizash nuk mund të zbulojnë çfarë ndodh në brendësi të këtyre masave që formohen në trupin e njeriut. Njohuritë në këtë

Njerëzimi në rrezik nëse nuk kolonizojmë Hënën ose Marsin
  • 2017-06-23

Njerëzimi në rrezik nëse nuk kolonizojmë Hënën ose Marsin

Njerëzimit do ti duhet të drejtohet për te yjet, në 200 ose 500 vitet e ardhshme nëse duan të mbijetojnë, thotë Stefan Hawking. Fizikanti përsëriti paralajmërimin e tij se raca njerëzore do të përfundojë keq nëse nuk arrin të gjejë një shtëpi të re që nuk është Toka. Duke fol

No Pic available
  • 2017-03-11

Çfarë ka ndodhur më 11 mars?

537 – Ostrogotët rrethojnë Romën (rrethimi i parë që zgjati një vit). Forcat që mbronin qytetin komandoheshin nga gjenerali iliro-romak Flavius Belisarius. Roma ishte shumë e madhe për t’u rrethuar plotësisht fizikisht, kështu, gotët ngritën shtatë kampe duke bllokuar port

No Pic available
  • 2016-11-09

Nga Trump te Clinton: 23 dinastitë amerikane që kontrollojnë SHBA-të dhe botën

Nëpërmjet parave, talentit apo thjesht publicitetit të mirë, disa familje dominojnë në jetën amerikane. Ata janë dinastitë e vjetra legjendare, dinastitë industriale të shekullit 20, dinastitë e sportit dhe zbavitjes, dhe dinastitë politike që kanë një sasi surprizuese pushteti për

No Pic available
  • 2016-09-09

UFO-t, në Univers, ne nuk jemi të vetëm

Mundësia që të ekzistojnë forma jete aliene inteligjente, në gradë për të udhëtuar në hapësirë, është një pyetje që është bërë, pa paragjykime edhe nga Kisha. Në 2002 u realizua një konferencë me dyer të mbyllura në Vatikan me titull: “OVNI, mes dyshimeve dhe sigurive&

No Pic available
  • 2016-09-09

FOTOT/ SHBA tregon muskujt: Destrojeri i frikshëm amerikan, që kushton 4.3 miliardë dollarë

Ky është destrojeri më i madh dhe më i sofistikuar në SHBA. Destrojeri, kostoja e të cilit është plot 4.3 miliardë dollar, pritet të bashkohet me flotën e vendit. I quajtur Zumwalt, kjo anije nuk pikaset nga radarët. Ai është rreth 180 metra dhe peshon 15 mijë ton, ndërsa sistemi

No Pic available
  • 2016-09-09

SHBA tregon forcën: Destrojeri që kushton 4.3 miliardë USD

Foto 1 nga 14 Destrojeri më i madh dhe më i sofistikuar në SHBA pritet të bashkohet më në fund me flotën e vendit. Bëhet fjalë për destrojerin Zumwalt, që nuk pikaset nga radarët. Për koincidencë, destrojeri me 147 marinarë dhe oficerë në bord, ka një kapiten që quhet Jam