Rezultate te kerkimit per termin: +Stauffenberg

Meta: total 17 / total_found 17 / time 0.000 / keyword[0] stauffenberg / docs[0] 17 / hits[0] 42 /
Çfarë ka ndodhur më 20 korrik?
  • 2016-07-20

Çfarë ka ndodhur më 20 korrik?

356 pes – Lindi Aleksandri i Madh, mbret maqedonas (vdiq më 323 pes). Trashëgimia e tij përfshin përhapjen e kulturës nëpërmjet pushtimeve; themeloi rreth 20 qytete që mbajnë emrin e tij, më i famshmi, Aleksandria në Egjipt. Aleksandri u bë legjendar, hero klasik, mishërim i Akili

No Pic available
  • 2016-03-13

10 atentatet që mund të ndryshonin historinë

Historia e politikës botërore disa herë është tronditur nga atentate të ndryshme. Tentativat për vrasje kanë patur si shënjestër disa nga figurat dhe emrat më të shquara të politikës botërore. Teddy Roosevelt Jo të gjithë u prekën nga natyra e gjatë e fjalimeve të Roosevelt. P

“Luani i detit” – Misioni i sabotuar i amatorëve
  • 2014-08-24

“Luani i detit” – Misioni i sabotuar i amatorëve

Për të kryer invazionin e dëshiruar, shërbimi i fshehtë gjerman dërgoi në vitin 1940 një sërë agjentësh drejt brigjeve britanike. Të gjithë ata dështuan. Sot, një studim zbulon se oficerët e Zyrës së Hamburgut,

Atentati: Oficeri gjerman që u përpoq të vriste Hitlerin
  • 2014-07-23

Atentati: Oficeri gjerman që u përpoq të vriste Hitlerin

Më 20 korrik të vitit 1944, një oficer 36-vjeçar i ushtrisë gjermane, koloneli Klaus Shenk, kont i Shtaufenbergut, mbërriti në një kompleks të mbrojtur mirë thellë në pyllin e Prusisë Lindore. Misioni i tij ishte të vriste Adolf Hitlerin Alex Last, BBC Wolfsschanze ose ndryshe Stro

70 vjet nga atentati kundër Hitlerit
  • 2014-07-21

70 vjet nga atentati kundër Hitlerit

Më 20 korrik 1944 oficeri gjerman Stauffenberg vendosi një valixhe dokumentash pranë Adolf Hitlerit në shtabin e tij. Bomba shpërtheu, por Hitleri shpëtoi rastësisht. Cili ishte skenari i përgatitur dhe pse dështoi ai? Atentate të dështuara ndaj Hitlerit ka patur edhe përpara, por asnjë

70 vjet nga atentati i Hitlerit
  • 2014-07-20

70 vjet nga atentati i Hitlerit

20 Korrikun e vitit 1944, oficeri gjerman Claus Schenk Graf von Stauffenberg vendosi një valixhe dokumentesh pranë Adolf Hitlerit, në shtabin e tij. Bomba shpërtheu, por Fyhreri shpëtoi rastësisht. Atentate të dështuara ndaj liderit të Gjermanis&

70 vjet pas atentatit kundër Hitlerit
  • 2014-07-20

70 vjet pas atentatit kundër Hitlerit

Atentate të dështuara ndaj Hitlerit ka patur edhe përpara, por asnjëri prej tyre nuk ka tërhequr kaq shumë vëmendjen, sa sulmi i dështuar me bombë i 20 korrikut 1944 në të ashtuquajturin shtab i përgjithshëm i udhëheqësit, af