Rezultate te kerkimit per termin: +Studimeve +Pedagogjike

Meta: total 234 / total_found 234 / time 0.000 / keyword[0] studimeve / docs[0] 12400 / hits[0] 19419 / keyword[1] pedagogjike / docs[1] 1395 / hits[1] 1925 /
Afërdita, piktorja e portreteve të ngrohta
  • 2017-12-03

Afërdita, piktorja e portreteve të ngrohta

Afërdita Meçe Shijaku ishte një nga nxënëset që kreu Liceun Artistik Jordan Misja gjatë viteve 1958-1962, në degën e qeramikës. Konstruktimi i formës së portretit, zbulimi i psikologjisë me mjete realiste si dhe parimi i ndërtimit të figures apo grupit figural, me realizimin rigoroz t

No Pic available
  • 2017-11-15

Xhafaj zbulon ku do të investohen paratë e buxhetit, kritika grupeve hetimore

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj tha se po investohet në fushën e rendit dhe sigurisë dhe se buxheti i qeverisë për këtë vit do jetë më i larti në 10 vitet e fundit. Gjatë fjalës së tij në konferencën që u mbajt në Akademinë e Policisë, Xhafaj u shpreh se mbi 80 % e k

Pas Nikollës, një tjetër produkt i UFO-s për arsimin shqiptar
  • 2017-05-22

Pas Nikollës, një tjetër produkt i UFO-s për arsimin shqiptar

Duket se arsimit shqiptar tani e tutje do të drejtohet gjithmonë nga një e diplomuar nga Albanian University ish-UFO. Pas Lindita Nikollës, edhe ministrja teknike për Arsimin, Mirela Karabini ka studiuar në këtë universitet sipas CV-së së saj. CV-ja e ministres Ministres teknike të Arsimi

Kaloi në heshtje 110-vjetori i lindjes të Artistit të Popullit, Kristo Kono.
  • 2017-05-08

Kaloi në heshtje 110-vjetori i lindjes të Artistit të Popullit, Kristo Kono.

Nga Prof. Gjergji Cikopani Kjo ndodhi edhe në qytetin e lindjes së artistit, Korcë. Në kujtim të kësaj dite të lindjes së këtij artisti të madh, po ju rrëfej vetëm një “grimcë” jete të tij, si kujtim i dokumentuar! Në moshën 80 vjeçare, kompozitori i shquar Kristo Kono

Rrëfimi i Pëllumb Kullës: Miqësia me Ndrenikën, si na përzgjodhën bashkëshortet gjatë një provimi
  • 2017-01-23

Rrëfimi i Pëllumb Kullës: Miqësia me Ndrenikën, si na përzgjodhën bashkëshortet gjatë një provimi

Nga Pëllumb Kulla SI KRONIKAN I NJË SHKOLLE ARTI Ideja e këtij shkrimi lindi para disa ditësh, ngaqë i dha shkëndijë kremtimi i 75-vjetorit të Robert Ndrenikës, elementit më të ndritur të asaj shkolle. Dhe më shumë se të një shkolle, unë mora përsipër të jem kronikan i grupit stu

Rrëfimi i shokut të kursit Pëllumb Kulla: Miqësia me Robert Ndrenikën dhe si na përzgjodhën bashkëshortet gjatë një provimi
  • 2017-01-23

Rrëfimi i shokut të kursit Pëllumb Kulla: Miqësia me Robert Ndrenikën dhe si na përzgjodhën bashkëshortet gjatë një provimi

Nga Pëllumb Kulla Ideja e këtij shkrimi lindi para disa ditësh, ngaqë i dha shkëndijë kremtimi i 75­vjetorit të Robert Ndrenikës, elementit më të ndritur të asaj shkolle. Dhe më shumë se të një shkolle, unë mora përsipër të jem kronikan i grupit studentor të njërit kurs të

Shkolla e Muzikës Bizantine në Shqipëri, traditë dhe risi!
  • 2016-09-10

Shkolla e Muzikës Bizantine në Shqipëri, traditë dhe risi!

Nga Dr. Isidor Koti Ndërsa debati për arsimin e lartë dhe zhvillimet e reja që kanë përfshirë atë e ka zhvendosur gjithë vëmendjen te reagimet e aktorëve të ndryshëm dhe kryesisht brezit të ri, pak kush flet për shkollat specifike që funksionojnë në vendin tonë. Mund të duket nj