Rezultate te kerkimit per termin: +Studimi

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:27.045Z

Studimi, femijet te pakenaqur

Jeta qe bejne ne vendin tone, mjedisi qe i rrethon por edhe rrethanat ne te cilat ndodhen shumica e femijeve shqiptare, tregojne se jane te pakenaqur. Sipas nje studimi te bere, ne Shqiperi, 44 per qind e femijeve dhe adoleshenteve jane te pakenaqur dhe thone se te ardhmen e shikojne jashte vendit.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:27.208Z

Orikum-Radhimë, promovohet studimi urbanistik

Promovohet studimi urbanisitik për zonën Orikum-Radhimë. Studimi i miratuar nga KRRTRSH synon disiplinimin e zonës bregdetare me qëllim zhvillimin e turizmit elitar, ndërsa parashikohen dhe ndërtimi i hapësirave të gjelbëruara. VLORE- Zbatimi i studimit urbanistik Orikum-Radhimë prit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:11.645Z

Studimi/ 53% e grave shqiptare dhunohen

53% e grave shqiptare dhunohen në familje. Kjo është bërë publike gjatë ditës së djeshme pas një studimi të programit të Kombeve të Bashkuara për Zhvillim dhe qeverisë shqiptare. Studimi zbuloi se 53 për qind e grave shqiptare jetojnë nën një abuzim të vazhdueshëm, ndërsa dhu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:49.853Z

Studimi të zgjat jetën

Gazeta ShqipEksperiment i kryer në 900 qytete suedeze mes viteve 1949 dhe 1962 te më shumë se 1 milion nxënës: më pak tumore, infarkte dhe aksidente Prej kohësh thuhet se të studiosh të shkathtëson trurin. Një studim si ai i publikuar dy vjet më parë në Neurobiology of Learning and Mem

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:07.405Z

Studimi mbi Apolloninë

Iliret e Apollonise vuanin nga stresi dhe semundja e dhembeve. Kete rezultat e nxjerr ne pah libri studimor i studiueses italiane Maria Grazia Amore. Ne kete botim faktet tregojne se analizat kockore te tumave te Apollonise kane evdientuar profilin e sakte demografik te Apollonise, e ku mosha mesat

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:57.299Z

Studimi Ecja rrit mireqenien

brbrTe udhetosh me makinen tende mund te jete e rehatshme Aq me teper kur behet fjale per te shkuar ne pune cdo mengjes sidomos ne ditet e ftohta e me shi Por sipas nje studimi te fundit lenia menjane e automjetit dhe te ecurit apo udhetimi me biciklete permireson mireqenien tone si dhe rrit rendim

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:26.258Z

Studimi; Mbipesha stimulon kancerin

Shkencëtarët thonë se mbipesha trupore tek gratë shton rrezikun e prekjes nga kanceri në vezore. Gjatë një studimi, mjekët vëzhguan për 7 vjet gjendjen e 90 mijë grave dhe zbuluan se gratë mbi peshë ishin 80 për qind më në rrezik për t’u prekur nga kanceri në vezore. Megjithatë,

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama