Rezultate te kerkimit per termin: +Suani

Meta: total 5 / total_found 5 / time 0.000 / keyword[0] suani / docs[0] 5 / hits[0] 8 /
No Pic available
  • 2017-06-03

Edmond Tupja: Nuk përkthej dot, nëse nuk vuaj  

  Përkthimi për mua është vuajtje. Nëse nuk është i tillë, atëherë nuk e ndjej. Edmond Tupja një nga emrat e njohur të shqipërimit,u shpreh kështu në bisedën e radhës së takimeve Letërsia dhe Qyteti. Ka gjithnjë një histori në lidhje me shkrimin. Tek ty si ndodhi? Eshtë

Marsel Prusti për herë të dytë në shqip me Robinjën
  • 2016-04-01

Marsel Prusti për herë të dytë në shqip me Robinjën

"Ndërsa përktheja Prustin, linda dy fëmijë e më dukej sikur isha e mbarsur me fëmijën e tretë". Kur e dorëzoi "Robinjën" e Prustit në duart e botuesit Rexhep Hida, që ngulmoi fort që ajo t'i futej kësaj pune, përkthyesja Edit Dibra do të ndihej me të vërtetë e çliruar. Përkthye

No Pic available
  • 2016-03-02

Gëzim Tafa: Një siluetë e shpejtë për Ana Ortesen

Duhet të mësoj të vërtetën për Anën, jo vetëm për të ardhmen, por për vitet e shkuara, për ato vite që kemi jetuar bashkë Kështu nis romani Ku është Ana i autorëve Biagio Proietti e Diana Crispo, botuar për herë të parë në Itali para dyzet vitesh. Kjo vepër e emocioneve të

Dashuritë fatale të Prustit
  • 2015-12-30

Dashuritë fatale të Prustit

Prust – shënimet e një jete në ethe. Fletoret e shënimeve të Prustit janë shfaqur sërish në libraritë e Parisit: kësaj radhe në një botim luksoz të Editions Saints Perès, ku janë përfshirë shënime biografike e në mënyrë të veçantë mendime për shkrimet e tij, romanet e

No Pic available
  • 2008-03-15

E diela e librit

Marcel Proust "Kur dashuronte Suani" Botimet "Fan Noli" (800 lekë) Sepse, ajo çka brenda nesh e pandehim se është dashuri, xhelozi, nuk paraqitet si pasion i njëjtë i pandërprerë i pandalshëm. Ajo përbëhet nga një pafundësi dashurish të njëpasnjëshme, xhelozish të ndryshme