Rezultate te kerkimit per termin: +Sudan

Total: 604
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:08.750Z

Sudan, Bashir zgjidhet president

Pavarësisht akuzave për krime lufte në Darfur, presidenti sudanez Omar al Bashir u deklaroi fituesi i zgjedhjeve të mbajtura këtë muaj në vendin Afrikan. Sipas autoriteteve zgjedhore në Sudan, Bashir u shpall fitues me 68 përind të votave, ndërkohë që lideri rebel i Lëvizjes

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:44.344Z

Sudan, sulmohen Kaskat Blu

Dy ushtare te “Kaskave Blu” te kombesise ruandeze kane mbetur te vrare si pasoje e nje sulmi ne Darfur te Sudanit. Qe te dy ushtaret ishin pjese e misionit te paqes se Kombeve te Bashkuara dhe Bashkimit Afrikan dhe ne sulm jane plagosur edhe tre anetare te tjere te forcave shu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:57.534Z

Anijet iraniane mberrijne ne Sudan

Një njësi detare iraniane u ankorua të hënën në një port në Sudan, për të dhënë një “mesazh paqeje dhe sigurie për vendet fqinje”, raportuan mediat iraniane. Sipas Agjensisë Zyrtare “IRNA”, an

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:33.353Z

Katastrofë ajrore në Sudan, bilanci: 29 viktima

Enti kombëtar për aviacionin civil në Sudan ka nisur një hetim për të zbardhur shkaqet e incidentit të ndodhur në pistën e uljes në Khartoum. Në këtë katastrofë kanë humbur jetën të paktën 29 persona. Pjesa më e madhe e 214 personave në bord ia dolën mbanë të largoheshin para

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:50.048Z

Clooney shkon në Sudan, preket nga malaria

Sudan, 22 Janar NOA – Angazhimi në Sudan, për mbështetjen e përfundimit të luftës në Darfur, i ka kushtuar shtrenjtë George Clooney. Ylli i Hollivudit është sëmurë me malarie gjatë vizitës së tij të fundit në këtë ve

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:47.092Z

31 të vrarë nga rrëzimi i avionit në Sudan

Gazeta Shqip31 vetë kanë humbur jetën nga përplasja e një aeroplani me një delegacion zyrtar nga Kordofanit Jugor, raportojnë burime zyrtare në Sudan. Zëdhënësi i Autoritetet të Aviacionit të Sudanit, Abdelhafiz Abdelrahim, tha se delegacioni ishte nisur për kremtimin e festës myslima

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:49.677Z

Sudan, arrestohet lideri i opozitës

Arrestohet lideri i opozitës në Sudan, Hasan al-Turabi. Turabi u ndalua nga forcat e sigurisë në banesën e tij në Khartum pas thirrjeve drejtuar popullit për revoltë në mënyrë që qeveria të ndalë rritjen e cmimeve në tregun

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama