Rezultate te kerkimit per termin: +Sudan

Meta: total 616 / total_found 616 / time 0.000 / keyword[0] sudan / docs[0] 616 / hits[0] 781 /
Ushtria rrëzon Presidentin e Sudanit pas 30 vitesh në pushtet
  • 2019-04-11

Ushtria rrëzon Presidentin e Sudanit pas 30 vitesh në pushtet

Presidenti i Sudanit, Omar al Bashir është rrëzuar nga pushteti dhe është arrestuar nga ana e ushtrisë, njoftoi ministri sudanez i Mbrojtjes, Awad Ibn Ouf. Presidenti, Omar al-Bashir ka qenë për gati 30 vjet në pushtet. Duke folur në televizionin shtetëror, ministri Awad Ibn Ouf tha se u

No Pic available
  • 2019-02-01

800 llogari Facebook-u iraniane tentuan të ndikojnë në Shqipëri dhe

“Facebook” njoftoi se ka fshirë pothuajse 800 faqe, grupe dhe llogari të koordinuara, joautentike të drejtuara nga Irani, që ishin pjesë e një fushate manipulimi që vepronte në më shumë se 20 vende të botës. Rrjeti më i madh shoqëror në botë tha se ai bashkëpunonte ngus

Raporti i Unicef-it: Çdo 5 sekonda vdes një fëmijë në botë
  • 2018-09-22

Raporti i Unicef-it: Çdo 5 sekonda vdes një fëmijë në botë

Foto ilustruese Në vitin 2017 në botë, kanë vdekur rreth 6.3 milionë fëmijë nën moshën 15 vjeç, që është, një në çdo pesë sekonda, shpesh nga shkaqe të parandalueshme. Kjo është deklaruar nga UNICEF, i cili nënvizon se shumica e këtyre vdekjeve, 5,4 milionë, kanë ndodhur në

Libia refuzon kampet e refugjatëve: Shkelje e ligjit
  • 2018-06-26

Libia refuzon kampet e refugjatëve: Shkelje e ligjit

Në një konferencë të përbashkët shtypi me ministrin e Punëve të Brendshme të Italisë, Matteo Salvinin në Tripoli, zëvendëskryeministri i Libisë, Ahmed Meitik u shpreh se është i gatshëm të bashkëpunojë me Bashkimin Europian në çështjen e migracionit ilegal. Por Libia e refuzoi

OKB: Më shumë se 8000 fëmijë të vrarë apo të plagosur në konflikte të ndryshme
  • 2017-10-06

OKB: Më shumë se 8000 fëmijë të vrarë apo të plagosur në konflikte të ndryshme

Në një raport të Kombeve të Bashkuara thuhet se më shumë se 8000 fëmijë janë vrarë dhe lënduar në konfliktet e armatosura në të gjithë botën, vetëm në vitin e kaluar. Antonio Guterre, sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, i ka quajtur këto vrasje të papranueshme. Ko

No Pic available
  • 2017-10-02

Ekzistenca e Egjiptit varet nga Nili, por tani kjo është në rrezik!

E vetmja arsye që Egjipti ka ekzistuar që nga kohërat e lashta deri sot është për shkak të lumit Nil, i cili siguron një shtresë të hollë gjelbërimi, shumë pjellore nëpër shkretëtirë. Për herë të parë, vendi ka frikë nga një kërcënim i mundshëm për atë litar shpëtimi, dh

No Pic available
  • 2017-08-31

A e dini se Egjipti nuk është vendi me më shumë piramida?

Falë filmave të shumtë dhe një imazhi mendor që kemi krijuar, sa herë dëgjojmë të flitet për piramidat menjëherë e transportjmë veten në Egjipt, ku piramidat, ato varre masive në formë trekëndëshi, janë kthyer në sinonim të vetë vendit. Por ka një problem: ndryshe nga ajo që