Rezultate te kerkimit per termin: +Sudanin

Meta: total 351 / total_found 351 / time 0.000 / keyword[0] sudanin / docs[0] 351 / hits[0] 542 /
Refugjatja që iku nga lufta dhe po shkëlqen në pasarelat e modës
  • 2017-06-21

Refugjatja që iku nga lufta dhe po shkëlqen në pasarelat e modës

Mari Malek është një nga modelet më të njohura në fushën e modës, por me një të kaluar të dhimbshme. Lufta në Sudanin e Veriut e detyruan atë dhe familjen e saj që të emigronin drejt Amerikës, pasi qëndruan 4 vite në kampin e refugjatëve. Ajo tashmë ka zhvilluar karrierën e saj

Raporti tronditës, çdo 7 sekonda në botë martohet një fëmijë
  • 2017-06-01

Raporti tronditës, çdo 7 sekonda në botë martohet një fëmijë

Çdo 7 sekonda, në botë, një vajzë e moshës 15 vjeçe martohet, shpesh e detyruar nga prindërit në një martesë me një burrë shumë herë më të madh. Çdo vit janë rreth 15 milionë martesa fëmijësh minorenë dhe 4 milionë prej tyre nuk kanë mbushur akoma 15 vjeç. Sipas raportit f

Bota përballet me krizën më të rëndë humanitare që nga viti 1945
  • 2017-03-11

Bota përballet me krizën më të rëndë humanitare që nga viti 1945

Bota po përballet me krizën më të keqe humanitare prej vitit 1945, ndërsa më tepër se 20 milionë njerëz nga katër vende, vuajnë nga uria dhe rrjedhimisht edhe nga vdekja e shkaktuar nga kjo gjendje, ka thënë mbrëmë shefi për çështje humanitare në Kombet e Bashkuara, Stephen OBrien

OKB: Po kalojmë krizën më të madhe humanitare që prej 1945 në botë
  • 2017-03-11

OKB: Po kalojmë krizën më të madhe humanitare që prej 1945 në botë

Organizata e Kombeve të Bashkuara apelon për ndihmë sepse bota përballet me krizën më të madhe humanitare që prej vitit 1945 dhe një katastrofë e madhe është shumë afër. Rreth 20 milionë vetë rrezikojnë të vdesin nga uria në Jemen, Somali, Sudanin e Jugut e Nigeri raporton she

Evoluimi i kërcënimeve të paqes botërore
  • 2017-01-25

Evoluimi i kërcënimeve të paqes botërore

Nga Albana Gërxhi Tradicionalisht lufta ka vënë në rezik vetëm jetën e ushtarakëve. Luftohej ndërmjet dy forcave ushtarake të dy apo më shumë shteteve sovranë.  Sulmi dhe rreziku ndaj popullsisë civile ishte i përjashtuar dhe nuk bënte pjesë në rregullat e luftës apo moralin e

No Pic available
  • 2016-12-25

MESAZHI I PLOTË/ Krishtlindja e Papa Françeskut: Paqe për gjithë botën, është derdhur shumë gjak

Siria, terrorizmi, emigrantët dhe dhimbja e botës. Mesditën e kësaj të diele, Papa Françesku u shfaq nga lozha qendrore e Bazilikës së Shën Pjetrit, për të dhënë mesazhin tradicional të Krishtlindjes dhe bekimin Urbi et Orbi. Mendimi i parë i tij, sigurisht që shkon për sirianët. P

Luftërat e harruara që po bëjnë kërdinë (dhe një turp për mediat)
  • 2016-12-23

Luftërat e harruara që po bëjnë kërdinë (dhe një turp për mediat)

Gjithë vëmendja është përqendruar në Siri javët e fundit, duke harruar ekzistencën e disa luftërave që kanë marrë mijëra jetë njerëzish, por konsiderohen të parëndësishme. Nga kasaphana në Sudanin e Jugut te Donbassi, ja luftërat e harruara nga mediat dhe perëndimi: Jemeni n