Rezultate te kerkimit per termin: +Sudanin

Meta: total 364 / total_found 364 / time 0.000 / keyword[0] sudanin / docs[0] 364 / hits[0] 557 /
Ushtria rrëzon Presidentin e Sudanit pas 30 vitesh në pushtet
  • 2019-04-11

Ushtria rrëzon Presidentin e Sudanit pas 30 vitesh në pushtet

Presidenti i Sudanit, Omar al Bashir është rrëzuar nga pushteti dhe është arrestuar nga ana e ushtrisë, njoftoi ministri sudanez i Mbrojtjes, Awad Ibn Ouf. Presidenti, Omar al-Bashir ka qenë për gati 30 vjet në pushtet. Duke folur në televizionin shtetëror, ministri Awad Ibn Ouf tha se u

Sudani i Jugut, 400 mijë të vdekur nga lufta civile
  • 2018-09-26

Sudani i Jugut, 400 mijë të vdekur nga lufta civile

Një raport i ri vlerëson se lufta civile në Sudanin e Jugut ka shkaktuar rreth 400 mijë të vdekur që nga shpërthimi i saj në fund të vitit 2013. Raporti, i financuar nga Departamenti amerikan i Shtetit dhe i publikuar nga shkolla londineze e Higjenës dhe Mjekësisë Tropikale, ve në dukje

No Pic available
  • 2018-09-09

Rrëzohet në liqen avioni me 23 pasagjerë, 19 viktima

Nëntëmbëdhjetë vetë kanë mbetur të vdekur nga një aksident ajror në Sudanin e Jugut, teksa një avion i vogël pasagjerësh u rrëzua në një liqen pasi u përpoq të zbriste për të evituar mjegullën e dendur. Vetëm tre vetë, duke përfshirë edhe një fëmijë, i mbijetuan përplasje

No Pic available
  • 2018-08-15

Mbytet anija që i çonte në shkollë, vdesin 24 nxënës pranë lumit Nil

Të paktën 24 fëmijë të cilët po shkonin në shkollë dhe një punonjës shëndetësor janë mbytur kur barka e tyre u përmbys në Sudanin verior. Më shumë se 40 fëmijë ishin në barkë, motori i së cilës i la në baltë teksa një rrymë e fortë uji e përpiu mjetin lundrues në një z

OKB: Mbi 10 mijë fëmijë janë vrarë ose plagosur në konflikte
  • 2018-06-28

OKB: Mbi 10 mijë fëmijë janë vrarë ose plagosur në konflikte

Një raport i OKB-së thekson se mbi 10.000 fëmijë janë vrarë ose plagosur në konfliktet e armatosura vitin e kaluar, ndërsa të tjerë janë përdhunuar, detyruar të shërbejnë si ushtarë ose janë marrë peng nga shkollat dhe spitalet. Raporti vjetor “Fëmijët dhe Konflikti i Arma

No Pic available
  • 2018-04-01

Pashka, mesazhi i Papa Françeskut: Ti jepet fund masakrës në Siri

Në Meshën e Shenjtë të Pashkëve, Papa Françesku nga Vatikani ka bërë thirrje për t’i dhënë fund “kërdisë” me jetët njerëzore në Siri. Ai gjithashtu kërkoi nga Perëndia që të shërojë plagët në Sudanin e Jugut dhe në Republikën Demokratike të Kongos dhe kë

Amnesty International fut Trump mes shkelësve të të drejtave të njeriut
  • 2018-02-22

Amnesty International fut Trump mes shkelësve të të drejtave të njeriut

Grupi për të drejtat e njeriut Amnesty International akuzoi presidentin e Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, për “politika të urrejtjes” dhe për “të qenët kërcënim për të drejtat e njeriut”. “Presidenti Trump bën veprime që shkelin të drejtat e njeriut