Rezultate te kerkimit per termin: +Sudanit

Meta: total 538 / total_found 538 / time 0.000 / keyword[0] sudanit / docs[0] 538 / hits[0] 939 /
Refugjatja që iku nga lufta dhe po shkëlqen në pasarelat e modës
  • 2017-06-21

Refugjatja që iku nga lufta dhe po shkëlqen në pasarelat e modës

Mari Malek është një nga modelet më të njohura në fushën e modës, por me një të kaluar të dhimbshme. Lufta në Sudanin e Veriut e detyruan atë dhe familjen e saj që të emigronin drejt Amerikës, pasi qëndruan 4 vite në kampin e refugjatëve. Ajo tashmë ka zhvilluar karrierën e saj

No Pic available
  • 2017-06-12

Urdhri i Trump për udhëtimin pëson tjetër disfatë

Një gjykatë e apelit në Shtetet e Bashkuara mbajti në fuqi vendimin e një gjykate më të ulët, i cili bllokon urdhrin ekzekutiv të presidentit Donald Trump për udhëtimin. Ky urdhër u ndalon përkohësisht hyrjen në SHBA shtetasve nga gjashtë vende me shumicë myslimane. Tre gjykatës t

Njihuni me piramidat e harruara të Sudanit
  • 2017-05-10

Njihuni me piramidat e harruara të Sudanit

Në shkretëtirat e kryeqytetit sudanez, Khartoum ekzistojnë disa piramida të cilat mendohet se janë lënë në harresë pasi nuk janë shumë të njohura. Piramidat Nubiane janë më të vogla se ato në Egjipt, por janë të shumta në numër. Turistët duhet të udhëtojnë me një makinë të

No Pic available
  • 2017-03-16

Çfarë ka ndodhur më 16 mars?

597 pes – Babilonasit pushtojnë Jeruzalemin dhe zëvendësojnë Jehojakinin me Sedekias si mbret. Gjatë historisë së tij, Jeruzalemi është shkatërruar dy herë, rrethuar 23 herë, sulmuar 52 herë, dhe të kapur dhe rikapur 44 herë. Pjesa më e vjetër e qytetit është themeluar në m

No Pic available
  • 2017-03-12

Francë: Çakalli Carlos në gjykatë për sulmin terrorist të vitit 1974

Personi, Ilyich Ramirez Sanchez, i njohur si Çakalli Carlos, do të paraqitet sot në një gjykatë në Francë për sulmin terrorist me bombë në një shitore në Paris, në vitin 1974, me çrast u vranë dy persona dhe u plagosën 34 të tjerë. Personi Ramirez, me shtetësi të Venezuelës, tas

Refugjatët, Hawaii i pari shtet që ngre padi kundër Trump
  • 2017-03-09

Refugjatët, Hawaii i pari shtet që ngre padi kundër Trump

Hawaii është bërë shteti i parë amerikan që ka ngritur një padi kundër urdhrit për ndalimin e refugjatëve të firmosur nga presidenti Donald Trump. Prokurori i përgjithshëm i këtij shteti thotë se versioni i ri është në thelb i njëjtë me urdhrin e parë, që u pezullua pas vendimi

No Pic available
  • 2017-02-18

Çfarë ka ndodhur më 18 shkurt?

1129 – Jeruzalemi bie në duart e Frederikut II të Perandorisë së Shenjtë Romake. Fitorja në kuadër të kryqëzatës së gjashtë u arrit kryesisht falë një marrëveshjeje me el-Kamilin e Egjiptit që kishte nën kontroll këto territore. Si pjesë e kushteve të marrëveshjes, Frederi