Rezultate te kerkimit per termin: +Sudanit

Meta: total 542 / total_found 542 / time 0.000 / keyword[0] sudanit / docs[0] 542 / hits[0] 946 /
Ushtria rrëzon Presidentin e Sudanit pas 30 vitesh në pushtet
  • 2019-04-11

Ushtria rrëzon Presidentin e Sudanit pas 30 vitesh në pushtet

Presidenti i Sudanit, Omar al Bashir është rrëzuar nga pushteti dhe është arrestuar nga ana e ushtrisë, njoftoi ministri sudanez i Mbrojtjes, Awad Ibn Ouf. Presidenti, Omar al-Bashir ka qenë për gati 30 vjet në pushtet. Duke folur në televizionin shtetëror, ministri Awad Ibn Ouf tha se u

Presidenti i Sudanit të Jugut, si kaubojs në Itali (Foto)
  • 2019-04-10

Presidenti i Sudanit të Jugut, si kaubojs në Itali (Foto)

Syze të errëta kapele ala teksane dhe një paraqitje prej bosi! Presidenti i Sudanit të Jugut, Salva Kiir Mayardit, gjatë një vizite në Romë, është pritur nga kryeministri Konte, por ajo që ka rënë më shumë në sy, ka qenë look-u i tij.

Rrëzimi i avionit me 157 udhëtarë, politikani i njohur humb familjen (FOTO)
  • 2019-03-11

Rrëzimi i avionit me 157 udhëtarë, politikani i njohur humb familjen (FOTO)

Në mesin e udhëtarëve të vdekur gjatë rrëzimit të avionit me 157 persona në bord në Etiopi, kishte qytetarë nga 35 shtete të ndryshme. Mes të vdekurve francezë ishin delegatë të cilët ishin nisur për në Nairobi për të marrë pjesë në Konferencën e Kombeve të Bashkuara për Mb

No Pic available
  • 2017-08-31

A e dini se Egjipti nuk është vendi me më shumë piramida?

Falë filmave të shumtë dhe një imazhi mendor që kemi krijuar, sa herë dëgjojmë të flitet për piramidat menjëherë e transportjmë veten në Egjipt, ku piramidat, ato varre masive në formë trekëndëshi, janë kthyer në sinonim të vetë vendit. Por ka një problem: ndryshe nga ajo që

Refugjatja që iku nga lufta dhe po shkëlqen në pasarelat e modës
  • 2017-06-21

Refugjatja që iku nga lufta dhe po shkëlqen në pasarelat e modës

Mari Malek është një nga modelet më të njohura në fushën e modës, por me një të kaluar të dhimbshme. Lufta në Sudanin e Veriut e detyruan atë dhe familjen e saj që të emigronin drejt Amerikës, pasi qëndruan 4 vite në kampin e refugjatëve. Ajo tashmë ka zhvilluar karrierën e saj

No Pic available
  • 2017-06-12

Urdhri i Trump për udhëtimin pëson tjetër disfatë

Një gjykatë e apelit në Shtetet e Bashkuara mbajti në fuqi vendimin e një gjykate më të ulët, i cili bllokon urdhrin ekzekutiv të presidentit Donald Trump për udhëtimin. Ky urdhër u ndalon përkohësisht hyrjen në SHBA shtetasve nga gjashtë vende me shumicë myslimane. Tre gjykatës t

Njihuni me piramidat e harruara të Sudanit
  • 2017-05-10

Njihuni me piramidat e harruara të Sudanit

Në shkretëtirat e kryeqytetit sudanez, Khartoum ekzistojnë disa piramida të cilat mendohet se janë lënë në harresë pasi nuk janë shumë të njohura. Piramidat Nubiane janë më të vogla se ato në Egjipt, por janë të shumta në numër. Turistët duhet të udhëtojnë me një makinë të