Rezultate te kerkimit per termin: +Tablot

Meta: total 429 / total_found 429 / time 0.000 / keyword[0] tablot / docs[0] 429 / hits[0] 663 /
No Pic available
  • 2017-06-25

Kur Kaceli pikëtakohej me Delacroix

Luan Rama Ky pikëtakim nuk është real në sensin e pikëtakimit midis dy njerëzve, pasi Kaceli dhe Delacroix kanë jetuar më shumë se një shekull larg një tjetrit, por ky pikëtakim duket imagjinar, apo përmes imagjinatës, krijimit, atmosferës pikturale, ngjyrës, linjës, me një fjalë

A mund ta nxjerrim Kodrën nga kuadri i një tabloje?
  • 2017-06-23

A mund ta nxjerrim Kodrën nga kuadri i një tabloje?

(Apo një pyetje adresuar kuratorëve të artit) Luan Rama Kodra ka vite që ka vdekur. Emri dhe arti i tij bënë histori: nga kodra e Ishmit ku u rrit jetim, pastaj përmes detit dhe bohemia e tij si artist në Itali. Shqipëri-Itali-Europë Përveç disa studimeve të pakta mbi veprën e tij, pad

Zonjat janë të lutura të heqin kapellat
  • 2017-06-20

Zonjat janë të lutura të heqin kapellat

Teatri Andon Zako Cajupi në qytetin e Korçës tashmë ka hapur dyert nën një rikonstruksion të ri. Dy ditë më parë në një ceremoni ku ishte I pranishëm dhe kryeministri Edi Rama, teatrit iu rikthye shkëlqimi i munguar. Ka patur gjithmonë në Korçë një lloj rivaliteti mes teatrit dhe

Arti, pas fytyrës së një gruaje
  • 2017-06-19

Arti, pas fytyrës së një gruaje

Alda Bardhyli Arti i vërtetë gjithnjë është fshehur pas fytyrës së një gruajeapo të një burri. Kur Frida Kahlo humbi bashkëshortin e saj, artistin Diego Rivera, ajo e vizatoi dhimbjen kudo Tablotë e mëdha të lëna përgjysmë në studion e saj, ajo i shndërroi në piktura ku ndihej aq

Vermeer, sfinksi që nuk humbi
  • 2017-03-29

Vermeer, sfinksi që nuk humbi

Luan Rama Mjeshtri Van Meer doli nga atelieri dhe shkoi drejt dhomës së madhe ku zhurmonin 11 fëmijët e tij. Kur dera u mbyll, vetëm dhe kureshtare, pas një farë hezitimi, shërbëtorja e shtëpisë nxitoi drejt asaj kutie të çuditshme ku mjeshtri po vështronte një kohë të gjatë dhe h

No Pic available
  • 2017-03-16

Zef Shoshi ekspozon pikturat e Enver Hoxhës në Prishtinë

Pas Alush Shimës, tashmë një tjetër piktor krijimtaria e së cilit shtrihet më së shumti para viteve 90-të do të ekspozojë në Galerinë Kombëtare të Arteve në Kosovë. Eshtë Zef Shofi I cili do të sjellë për publikun, një pjesë të zgjedhur nga krijmitaria e tij mes viteve 1956-2

Eros dhe fjalë në telajot e Dritan Nasit
  • 2017-03-01

Eros dhe fjalë në telajot e Dritan Nasit

Artisti vjen me ekspozitën personale Fjalë nën telajo në 9 mars në Muzeun Historik Kombëtar Ashtu si në pikturat e Van Gogh, drita komunikon lehtë me ty, në pikturat e Dritan Nasit, drita është elementi që të çon drejt historisë që mbart piktura. Me një aftësi për tu bërë menjë