Rezultate te kerkimit per termin: +Tahsinin

Meta: total 39 / total_found 39 / time 0.000 / keyword[0] tahsinin / docs[0] 39 / hits[0] 55 /
Rrëfimi rrënqethës: Pas 66 vjetësh rikthehet në Çamëri, dhe
  • 2016-12-16

Rrëfimi rrënqethës: Pas 66 vjetësh rikthehet në Çamëri, dhe

“Hidhërimi im i madh, nuk gjeta dot vendin, ku u varrosën të afërmit e mi: vëllezërit Faruku 5 vjeç, Ferhat 13 vjeç dhe motra Makbule 2 vjeçe, gjyshërit, nëna dhe babai 66 vjet për tu kthyer në vendlindje atje ku kishte lënë nënën, babain, gjyshërit, dy vëllezër e një

No Pic available
  • 2016-09-30

Unë jam çam, unë jam europian

Nga Shpëtim Idrizi Unë jam shqiptar i Çamërisë. Kjo është e para fjali që dje më erdhi ndër mend për ta thënë këtu para jush. Fjalia e dytë ishte: Unë jam shqiptar i Çamërisë dhe jam europian. Kjo fjali e dytë, e thjeshtë, fjali dëftore më erdhi vetvetiu, pasi mësova përgji

Kreu i Shtetit shqiptar vlerëson Shoqatën Patriotike Çamëria me Dekoratën Gjergj Kastrioti Skënderbeu
  • 2016-07-04

Kreu i Shtetit shqiptar vlerëson Shoqatën Patriotike Çamëria me Dekoratën Gjergj Kastrioti Skënderbeu

4 korrik 2016 Në një ceremoni solemne mbajtur në Institucionin e Presidentit të Republikës, Kreu i Shtetit, Sh. T. Z. Bujar Nishani vlerësoi me rastin e 25-vjetorit të krijimit të saj Shoqatën Patriotike "Çamëria" me Dekoratën "Gjergj Kastrioti Skënderbeu":"Në shenjë vlerësimi për

Nishani vlerëson Shoqatën Çamëria me Dekoratën Gjergj Kastrioti Skënderbeu
  • 2016-07-04

Nishani vlerëson Shoqatën Çamëria me Dekoratën Gjergj Kastrioti Skënderbeu

Në një ceremoni solemne mbajtur në Institucionin e Presidentit të Republikës,  Kreu i Shtetit, Bujar Nishani vlerësoi me rastin e 25-vjetorit të krijimit të saj Shoqatën Patriotike Çamëria me Dekoratën Gjergj Kastrioti Skënderbeu: Në shenjë vlerësimi për kontributin e vyer e të

No Pic available
  • 2016-05-01

NJI UDHËTIM NË TYRKI TË RE

Ilir Yzeiri Për nevoja të dokumentarit të mbështetur nga “DigitAlb”, për disa nga shqiptarët e mëdhenj të Stambollit, të cilët në mesin e shekullit XIX nisën veprimtarinë për të ringjallur kombin e tyre të shuar thuajse, udhëtova në Stamboll në datat 14, 15 e 16 prill.

Si djali i Sami Frashërit themeloi  klubin e futbollit Galatasaray
  • 2016-01-22

Si djali i Sami Frashërit themeloi klubin e futbollit Galatasaray

Nga Kastriot Bezati Kush ishin pasardhësit e Sami Frashërit Samiu mësimet e para i mori në Teqen bektashiane të Frashërit. Më 1865 vendoset në Janinë, ku kreu gjimnazin grek Zosimea. Punoi për pak kohë në sekretarinë e Vilajetit të Janinës dhe, kur ishte 21 vjeç, më 1871, u vendos n

Java çame mbyllet me homazhet në Kllogjer
  • 2014-06-29

Java çame mbyllet me homazhet në Kllogjer

Përkujtimi Aktivitet pë Hasan Tahsinin. Idrizi: Ishte ndër rilindësit e parë të kombit shqiptar Në respekt të figurës së rilindësit Hoxhë Hasan Tahsini, shoqata “Ibrahim Dalliu” dhe shoqata “Çamëria” organizuan një aktivitet të veçantë, ku morën pjesë shke