Rezultate te kerkimit per termin: +Taivanin

Total: 43
No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:21.500Z

Shtëpia e Bardhë risiguron Kinën pas telefonatës me Taivanin

Shtëpia e Bardhë ka deklaruar se është përpjekur të ri-sigurojë Kinën, pas bisedës telefonike të presidentit të zgjedhur Donald Trump me presidenten taivaneze Tsai Ing-wen. Telefonata e një jave më parë alarmoi Kinën, pasi Shtetet e Bashkuara nuk kanë marrëdhënie formale me Taivani

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:45.094Z

SHBA, 6.4 miliarde dollare arme Taivanit

Shtetet e Bashkuara do t’i shesin Taivanit 6.4 miliarde dollare arme. Zedhenesi i Departamentit amerikan te Shtetit, Robert Wood deklaroi se Kongresi, i cili duhet te jape aprovimin, eshte njohur me planin dje ne mbremje. Ai theksoi se Administrata pret nje miratim te shpejt te paktit. Projek

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:13.111Z

Takim historik midis Kines dhe Taivanit

0 brbr SSSAbrASS brbrUdheheqesit e Kines dhe Tajvanit kane zhvilluar nje takim historik ne Singapor per here te pare pas me shume se 60 vite Presidenti kinez dhe homologu i tij tajvanez shtrenguan duart dhe filluan bisedimet per arritjen e paqes ne rajon Kina e konsideron Taivanin si pjese te saj n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:54.269Z

Taivan-Kinë, bëhet fluturimi i parë privat

Taivani i ka dhënë OK fluturimit të parë direkt të një avioni privat drejt Kinës, veprim që është konsideruar si një "shkrirje akujsh" pas shitjes së armëve që SHBA i bëri ishullit. Pas disa dekadash, kur fluturimet bëheshin me ndërprerje në Hong Kong, në dy vitet e fundit Pekin

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:17.867Z

Kinë-Taivan, nënshkruhet pakti historik

Kina dhe Taivani kanë nënshkruar një marrëveshje historike në sektorin e tregtisë, që shihet si një hap domethënës që nga lufta civile që ndaj dy qeveritë 60 vjet më parë. Marrëveshja për Bashkëpunimin Ekonomik parashikon heqjen e tarifave për qindra produkte, bëjnë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:18.546Z

Ushtria Kina kunder Pentagonit

Ministria e Mbrojtjes në Pekin ka denoncuar sot raportin vjetor të Pentagonit mbi zhvillimin ushtarak të Kinës. Sipas qeverisë kineze, Departamenti i Mbrojtjes “shtrembëron faktet” dhe “ekzagjeron kërcënimin” që Kina

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:18.548Z

Ushtria, Kina kundër Pentagonit

Ministria e Mbrojtjes në Pekin ka denoncuar sot raportin vjetor të Pentagonit mbi zhvillimin ushtarak të Kinës. Sipas qeverisë kineze, Departamenti i Mbrojtjes “shtrembëron faktet” dhe “ekzagjeron kërcënimin” që Kina përb&eum

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama