Rezultate te kerkimit per termin: +Tani +Gjermania

Meta: total 1000 / total_found 5938 / time 0.010 / keyword[0] tani / docs[0] 201248 / hits[0] 294674 / keyword[1] gjermania / docs[1] 22413 / hits[1] 33389 /
No Pic available
  • 2019-04-01

Integrimi/ BE ka mbyllur derën për 5 vitet e ardhshme, Barley: Shqipëria duhet të

Dy partitë e mëdha gjermane kanë  bërë të njohur programet e tyre zgjedhore. Sa i përket Ballkanit Perëndimor që të dyja partitë janë të mendimit se ai e ka vendin në BE, kur ti ketë plotësuar kushtet e duhura. Por ato kanë qëndrime të ndryshme, sa i përket shpejtësisë së int

Armë për Arabinë Saudite? Gjermania në dilemë
  • 2019-03-28

Armë për Arabinë Saudite? Gjermania në dilemë

Qeveria gjermane duhet të marrë vendim deri në fund të javës, nëse do të furnizojë sërish me armë Arabinë Saudite. Parisi dhe Londra bëjnë presion. Por qeveria gjermane ngurron. Çdo gjë shkon mirë midis Gjermanisë dhe Francës. Të paktën ministri i Jashtëm Heiko Maas (SPD), u mu

Gjermania do ekstradojë refugjatë në shtete të varfra të BE
  • 2019-03-21

Gjermania do ekstradojë refugjatë në shtete të varfra të BE

Gjykatësit e gjykatës në Luksemburg vendosën të martën që sistemet e dobëta të mbështetjes sociale dhe kushtet e jetesës në vende të caktuara nuk janë shkaqe për të bllokuar ekstradimet. Çfarë tha Gjykata Evropiane e Drejtësisë? Të metat në sistemin e ndihmës sociale të një

Flamuj kinezë në Rinas, ish-deputeti: Republikë bananesh!
  • 2019-03-17

Flamuj kinezë në Rinas, ish-deputeti: Republikë bananesh!

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu, ka publikuar 2 fotografi nga Aeroporti i Rinasit, ku krahas flamujve shqiptarë, valëviten edhe flamuj kinezë. Nëpërmjet një postimi në Facebook, Shehu e konsideron këtë veprim cënim të sovranitetit, imazhit tonë kombëtar dhe kërcënim

Pse po zgjat kaq shumë ndryshimi i orës në Europë?
  • 2019-03-05

Pse po zgjat kaq shumë ndryshimi i orës në Europë?

Në vitin 2021 duhet të hiqet ndryshimi i orës. Të paktën në disa shtete të BE. Pse po zgjat kaq shumë, nuk kuptohet. Koha ka kaluar për periudhën e verës dhe të dimrit. Për këtë janë të një mendjeje Komisioni i BE-së dhe Parlamenti Europian. Komisionet përkatëse të Parlamentit

Gjermani, qeveria rrit rrogat për të thithur fuqinë punëtore
  • 2019-03-04

Gjermani, qeveria rrit rrogat për të thithur fuqinë punëtore

Pas protestave dhe negociatave të shumta është arritur marrëveshje për ngritjen e rrogave për shumë kategori punonjësish në Gjermani. Rrogat janë rritur tetë përqind për punonjësit në mjekësi, shkolla etj. Herët në mëngjesin e ditës së dielë, sindikata Verdi ka rënë dakord

Trump: Pas fitores ndaj ISIS-it, do tërhiqemi nga Siria
  • 2019-02-17

Trump: Pas fitores ndaj ISIS-it, do tërhiqemi nga Siria

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump njoftoi nëpërmjet Twitter-it fitoren mbi Kalifatin dhe tërheqjen e trupave amerikane në Siri, duke paralajmëruar aleatët e BE-së. “Ne jemi duke u larguar pas një fitoreje 100%” në Shtetin Islamik, – tha ai. – Ne kemi bërë dhe shpe