Rezultate te kerkimit per termin: +Tarazhi

Meta: total 35 / total_found 35 / time 0.000 / keyword[0] tarazhi / docs[0] 35 / hits[0] 50 /
No Pic available
  • 2019-01-03

Bluza e kuqe e kooperativistes

Me bluzën e kuqe dhe buzëqeshjen në fytyrë , kooperativistja në pikturën e Ferdinand Pacit duket e lumtur. Ka një gëzim në telajot e Pacit, që jepet përmes ngjyrave që zgjedh e siluetave njerëzore. Piktori Ferdinand Paci i përket artistëve shqiptarë të gjysmës së dytë shekullit

No Pic available
  • 2018-06-23

Historia e dramës Cuca e Maleve shkruar nga Loni Papa

Një ndër dramat më të përfolura në historinë e komunizmit ka qenë Cuca e maleve e shkruar nga dramaturgu Loni Papa. Në qendër të dramës ishte lufta për arsimimin dhe emancipimin e gruas dhe të shoqërisë shqiptare ndaj forcave regresive dhe mentaliteteve të prapambetura në vitet e

Bluza e kuqe e bukur e kooperativistes (Foto)
  • 2018-02-12

Bluza e kuqe e bukur e kooperativistes (Foto)

E pse jetoi shumë pak, Ferdinand Paci ka lënë pas një koleksion të jashtëzakonshëm tablosh, duke u bërë një prej artistëve shqiptarë më të rëndësishëm të gjysmës së dytë shekullit të XX-të. Kooperativistja tabloja ku gruaja ka veshur një bluzë të kuqe është vetëm një ng

Po kërkojmë dokumentet serbë mbi shqiptarët
  • 2016-03-19

Po kërkojmë dokumentet serbë mbi shqiptarët

Drejtori i Përgjithshëm i Arkivave, Gjet Ndoi, në një rrëfim duke u nisur nga libri i tij i parë E vërteta mbi shqiptarët te dy vitet në krye të institucionit më të rëndësishëm të kujtesës në vend. Raportet me Arkivat e Huaja dhe ardhja e 57 regjistrave osmanë në arkiv Kemi besim

Po kërkojmë dokumentet serbe mbi shqiptarët
  • 2016-03-19

Po kërkojmë dokumentet serbe mbi shqiptarët

Drejtori i Përgjithshëm i Arkivave, Gjet Ndoi, në një rrëfim duke u nisur nga libri i tij i parë E vërteta mbi shqiptarët te dy vitet në krye të institucionit më të rëndësishëm të kujtesës në vend. Raportet me Arkivat e Huaja dhe ardhja e 57 regjistrave osmanë në arkiv Kemi besim

No Pic available
  • 2014-10-16

Preng Dodë Gjini, veprimtar i rëndësishëm i rezistencës antikomuniste në Mirditë

Biri i Kthellës, Preng Dodë Gjini (Gjikeqi), ka qenë dhe do të mbetet njëri ndër veprimtarët më të spikatur të rezistencës antikomuniste të periudhës 1944-1953, duke lartësuar kështu emrin e gjenezës së tij prej një familje të fisshme dhe me emër në fshatin Malaj, trojet e të

No Pic available
  • 2014-04-30

Disiplina dënon Kukësin me njëndeshje, Tirana-Vllaznia gjobiten

Komisioni i Disiplinës pranë Federatës Shqiptare të Futbollit ka dhënë dënimet e radhës për incidentet e ushtruara në javën që lamë pas në futbollin shqiptar.Ekipet e radhës që janë penalizuar janë Kukësi,