Rezultate te kerkimit per termin: +Te +Dokumente +Historike

Meta: total 1000 / total_found 1320 / time 0.002 / keyword[0] dokumente / docs[0] 17753 / hits[0] 24447 / keyword[1] historike / docs[1] 36397 / hits[1] 52282 /
No Pic available
  • 2019-03-26

Antonio Gramsci: Im atë është me origjinë shqiptare

Antonio Gramsci lindi në Ales, në Sardenjë, më 22 janar 1891, i katërti nga shtatë fëmijët që patën Francesco Gramsci dhe Giuseppina Marcias-i. Të parët e Antonios nga ana e babait ishin me origjinë nga qyteti i Gramshit në Shqipëri, dhe mund të kenë mbërritur në Itali që në sh

NË ORIGJINË TË KONFLIKTIT ËSHTË PUSHTETI
  • 2019-02-28

NË ORIGJINË TË KONFLIKTIT ËSHTË PUSHTETI

Nga: Bajram PEÇI Je i shtrënguar të rrëmosh, ndryshe, në një analizë të konflikteve që nuk na ndahen, nuk ka gjasa ti japësh gjegje pyetjes, pse? Në pamje të parë duken sikur janë zhvillime korente, por ngatërrohesh me këmbët e tua. Konfliktet shtyhen në thellësi vitesh. Mënyra m

Ekspozita në Berlin, Rama: Sdo plakem keq, jo si ata që
  • 2019-01-28

Ekspozita në Berlin, Rama: Sdo plakem keq, jo si ata që

Kryeministri Edi Rama hapi të premten në Berlin, një ekspozitë personale në galerinë Carlier/Gebauer, ku ndryshe nga herët e tjera që kishte ekspozuar piktura, këtë herë i ofroi publikut skulpturat e tij në projektin e quajtur Work. Ekspozita e Ramës do të qëndrojë e hapur për rret

No Pic available
  • 2018-11-28

Telegrami austriak: Si u shpall Pavarësia në Vlorë

Ilir Ikonomi i njohur për lidhjen e tij me historinë ka bërë publik një dokument origjinal ku shihet një telegram i shtypur në makinë shkrimi, që sipas tij, është një dokument i pakontestueshëm, se si u shpall pavarësia në Vlorë në orën 4 pasdite të datës 28 nëntor 1912. E kam n

Kryearkitekt Kasëm Grëmshi i Tomoricës, në dokumentet osmane
  • 2018-10-09

Kryearkitekt Kasëm Grëmshi i Tomoricës, në dokumentet osmane

Sepetlçir Koshku xhami Është shumë e vështirë të shkruash për njerëz të shquar me veprën që kanë lënë, kur dokumentet e tyre, janë të shpërndara nëpër arkiva botërore. Një ndër këta njerëz  gjigantesk, për të cilin ka shumë dokumente të shpërndara është dhe arkitekti

No Pic available
  • 2018-07-14

PD: Rama hoqi Teatrin Kombëtar nga zona e mbrojtur për të ndërtuar kulla

Partia Demokratike, përmes këshilltarit ligjor të grupit të PD Gazmend Bardhi, deklaroi se plani i Ramës për të ndërtuar kulla në zonën e Teatrit është i mirëmenduar dhe përgatitur prej kohësh. Ai publikoi disa dokumente, që sipas Bardhit tregojnë sesi Rama ka përdorur pushtetin e

No Pic available
  • 2018-06-28

Fati i BE në fije të perit, Merkel: Duhet marrëveshje historike për emigrantët

Kancelarja gjermane Angela Merkel u ka bërë thirrje udhëheqësve evropianë të punojnë së bashku për gjetjen e zgjidhjes për emigracionin e parregullt. Ajo tha në Bundestag se çështja mund të jetë një moment përcaktues për vetë fatet e BE-së. Thirrja e Merkel vjen përpara një sam