Rezultate te kerkimit per termin: +Teatr +Kombtar

Meta: total 31 / total_found 31 / time 0.000 / keyword[0] teatr / docs[0] 80 / hits[0] 164 / keyword[1] kombtar / docs[1] 766 / hits[1] 1261 /
No Pic available
  • 2010-08-30

Albert Verria: Poçari që i flet njerëzimit

Aktori Albert Verria, s shpejti do t vij me nj film t ri. Ksaj here do t jet nj poar, i cili ka shkruar gjith historin e antikitetit n poet e tij. Por poari nuk sht vetm kaq, ai sht edhe aktor. Nj dit do t’i flas njerzimit pr t mirat e mbi t gjitha, pr t kqijat q ka... do t krkoj nj zgjidhje p

No Pic available
  • 2010-08-23

Vikena Kamenica, një Rozinë e dashuruar në Francë

Mexosopranoja shqiptare interpreton n opern “Berberi i Seviljes” n Festivalin e Sedieres. N rolin e Rozins n nj produksion ndrkombtar, Kamenica merr vlersimin e publikut dhe t kritiks franceze. Mexosopranoja tregon emocionet e premiers Mexosopranoja shqiptare po prjeton nj prvoj francez

No Pic available
  • 2010-08-22

Nobel për Paqe, PE ka propozuar një piktor të Kosovës

Artet pamore/ Intervistë ekskluzive me piktorin nga Kosova, Jetullah Haliti Si gjith shqiptart e Kosovs, edhe piktori Jetullah Haliti nuk mund t bj prjashtim; e lavdron shum veten, nxjerr vetm vlera nga vetja, kmbngul q t dalin n pah sukseset, tregon se si u b i njohur n Evrop, s

No Pic available
  • 2010-08-09

Për një Shekspir rus

Refleksion nga Festivali Ndërkombëtar i Teatrit në Butrint “ndrra e nj nate vere” sht nj nga komedit m t famshme ndr 36 veprat e njohura t dramaturgut me fam botrore Uilliam Shekspir. Kjo vepr mendohet t jet shkruar rreth viteve 1594-1596 dhe n qendr t saj sht marte

No Pic available
  • 2010-07-24

Taulant Pustina, Tirana nuk mund të bëhet si Roma, Londra, Parisi

Intervista/ Një skenograf klasik jep imazhin për kryeqytetin Taulant Pustina prej 25 vitesh sht skenograf dhe kostumograf n Teatrin e Operas dhe Baletit. Ndonjher punon edhe pr Teatrin Kombtar. Ky ka qen nj nga sezonet m t ngarkuara pr Pustinn: ka realizuar dy premiera n Opera d

No Pic available
  • 2010-07-22

Për çastin kur dashuria vdes!

Muzikalin Romeo dhe Zhuljea, kënduar live në Butrint, e ka mbajtur emri i madh i regjisorit rumun i njohur me emrin Kero Se deri ku shkon sublimja e dashuris njerzore, n kufij me at hyjnore, madje krejt pran saj, vetm Shekspiri ka mundur t na e thot me veprn “Romeo dhe Zhu

No Pic available
  • 2010-07-09

No koment!

Ka festuar këtë vit jubileun dhe për herë të parë në këta 20 vjet ka dhënë numrin më të lartë të veprave Kur trau vendoset midis t kaluars dhe t tashmes, iluzionit dhe t vrtets, hipokrizis dhe sinqeritetit, ather mund thuhet se ia hodhi arti. Nj nga institucionet ku